Yalova küresel ısınmadan payını alıyor

Meteoroloji İl Müdürü Rıdvan Öztoprak, ‘İklim Değişikliği Türkiye II.Ulusal Bildirimi’nde yer alması düşünülen bilgilere göre ortalama sıcaklıkların 1999’dan bu yana artma eğiliminde olduğunu belirterek, 2012 yaz aylarında Ankara, Isparta ve Niğde’nin Temmuz ayı maksimum sıcaklıklarının rekor sıcaklık değerleri olduğunu, Yalova’da ise ortalama sıcaklık değerlerinin 2012 yaz aylarında aşıldığını kaydetti.

Yalova küresel ısınmadan payını alıyor
“2012 yazında Yalova’da ortalama sıcaklıklar aşıldı”

Öztoprak, Yalova’da normal değerlere göre Haziran’da 1,5 °C, Temmuz ayında 1,7 °C ve Ağustos ayında da 0,7 °C’lik artış yaşandığını kaydetti. Öztoprak, “İklim değişikliği Türkiye II. Ulusal Bildiriminde yer alması düşünülen bilgilere göre Türkiye’ninde içinde olduğu bölgemizde çalışılan, iklim değişikliği senaryo sonuçları, önümüzdeki 30 yıl içerisinde ortalama, maksimum ve minimum sıcaklıklarda 0,5 – 1,5°C aralığında artışlar olabileceğini göstermektedir” dedi.

“İklim değişikliği ani hava olaylarındaki artışla gözlenecek”

Öztoprak, iklim değişikliğinin sıcaklıklardaki ani artışlardan ziyade sıcak hava dalgaları, şiddetli yağış olayları, kuraklık, sayılışlı günlerde artma veya azalma vb. gibi olağanüstü hava olaylarının sıklığındaki artışlar olarak kendisini gösterdiğini sözlerine ekledi. Öztoprak, “Aşırı yüksek veya düşük değerlerin daha sık görülmesi, sıcak ve soğuk hava dalgalarının içinde bulundukları mevsimde etkili olmaları, sayılarının artması, hem maksimum hem minimum değerlerin birlikte görülmesi ile normallerle olan açıklığın artması, İklim değişikliğini sürekli gündemde tutan bir konu haline getirmiştir. Dünyada, iklim değişikliği sürecinde artık uyum ve zarar azaltım gibi konular ülkelerin önem vermek zorunda kaldıkları meseleler haline gelmektedir” diye konuştu. 

YORUM EKLE