Yalova’dan Kongo’ya Dostluk Eli Uzandı

Yalova Şifa Sağlık Mensupları Derneği ve Yalova Baran Eğitim ve Kültür Derneği (BEKDER) yönetim kurulları başkanları ve üyeleri kurban bayramlarını Afrika’da geçirerek, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki Türk okullarını gezdi, yetimhanelerde kalan Afrikalı çocuklara yardım elini uzattı.

Yalova’dan Kongo’ya Dostluk Eli Uzandı
 Şafak Türk okullarında başlayan beş günlük kurban bayramı ziyaretlerini kurban kesimi, kurban eti dağıtımı ve yetimhane ziyaretleri izledi. Sekiz saatlik uçak yolculuğunun ardından Şafak Türk Koleji idareci ve öğretmenleri tarafında karşılandıklarını ifade eden Bekder Başkanı Musa Meydan, kendilerini akşam saatlerinde Kongo’da yerel kıyafetli dans gruplarının karşıladığını belirterek, “Şafak Türk okulundaki fedakar öğretmenlerimiz ve Kongo halkı bizi çok sıcak karşıladı. Afrika’ya ilk defa giden arkadaşlarımız yola çıkarken bu kadar güzel bir bayram geçireceğimizi hiç düşünmüyorduk dediler. Bayramın birinci günü bayram namazını eda ettikten sonra Kongolu kardeşlerimizle bayramlaşma sevincini hep beraber yaşadık. Gurubumuza rehberlik yapan Şafak Türk Okulu Müdürü İbrahim Karadağ bey Kongo’ya giden fedakar öğretmen arkadaşlar olduğu gibi fedakar esnaf arkadaşlarında olduğunu söyledi ve iş yerlerinde Türkiyeli esnaf kardeşlerimizle bayramlaştık. Allah onlardan da razı olsun Demokratik Kongo Cumhuriyetinin en güzel caddelerinde en nezih iş yerleriyle bayrağımızı dalgalandırıyorlar” dedi.

Vural, “Türk insanının yardımlarını önemsiyorlar”

Şifa Sağlık Mensupları Derneği Başkanı Mustafa Vural ise, “Çok duygu yüklü bir bayram daha yaşadık. Kurban etlerimizi dağıtmaya gittiğimizde o insanların yüzlerindeki ifadeyi görmeniz gerekirdi. Yokluk taban yapmış. Dağıttığımız et poşetlerini aldıklarında sanki kaybetme korkusuyla sıkı sıkıya sarılarak barakalarına götürüyorlardı. İnsan o anda ‘keşke daha fazla yardım edebilsem’ ızdırabını yaşıyor. Şafak Türk Okulu Müdürü İbrahim beyin bizi yetim hanelere götürdüğünde içimiz sızım sızım sızladı. İlk gittiğimiz yetim hanede bir insanın yaşaması normal şartlarda imkansız ama imkansızlıktan  ve mecburiyetten yetim çocukların barınağı olarak kullanılıyor. İkinci gittiğimiz yetimhane ise vefakar Türk insanının yardımlarıyla yaşanabilir bir halde. İnşallah önümüzdeki yıllarda da bayramımızı Afrika’nın bir başka ülkesinde geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

YORUM EKLE