Abdülbaki Yavuz Deneyimlerini Paylaştı

Onlarca filmin yönetmeliğini yapan ve ulusal ve uluslararası platformlarda ödüller kazanan ünlü film yönetmeni Abdülbaki Yavuz Yalova Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi, İletişim Sanatları bölümü öğrencileri ile bir araya geldi.

Abdülbaki Yavuz Deneyimlerini Paylaştı

Yalova Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi, İletişim Sanatları bölümü tarafından gerçekleştirilen etkinliğin konuğu birçok kısa ve uzun metrajlı filmde yönetmenlik koltuğuna oturan, çektiği filmlerde ulusal ve uluslararası platformlarda ülkemizin adını duyuran yönetmen Abdülbaki Yavuz oldu. Yalova Üniversitesi yerleşkesindeki etkinlikte öğrencilerle buluşan Yavuz burada deneyimlerini, filme olan tutkusunu ve başarıya uzanan süreci öğrencilerle paylaştı. Tüm deneyimlerini öğrencilere aktaran ünlü film yönetmeni Abdülbaki Yavuz büyük bir ilgi ile karşı karşıya kaldı.  Etkinlik sonrasında ise Abdülbaki Yavuz’a çiçek takdim edilerek verdiği bilgilerden dolayı teşekkür edildi.

Abdülbaki Yavuz kimdir
1985 doğumlu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümünü bitirdi. Lise yıllarından itibaren sinema için çalışan Yavuz, amatör olarak kısa filmler çekti. Üniversite yıllarında farklı yönetmenlerin yanında asistanlığının yanı sıra pek çok kısa filme imza attı. Yine bu yıllarda ilk sinema filmi asistanlığını yaptı. Bu filmde makas ve bant ile yapılan pozitif kurgu deneyimini yaşadı. 2007 yılında «Hipokrat» adlı senaryosu T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ödül aldı. Film yurt içi ve yurt dışı bir çok festivalde gösterildi. 2008 yılına gelindiğinde senaryosu T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ödüllendirilen «Bir Kaplumbağa ile Tavşan Hikayesi» filmini çekti. Yurt içinde pek çok festivalde gösterilip ödüller alan film, 2009 yılında Cannes Film Festivali’ne kabul edildi. İtalya, İngiltere, Bulgaristan, Bosna Hersek ve Belçika gibi bir çok ülkede gösterilen film ABD’de DVD olarak piyasaya sunuldu. Abdulbaki Yavuz «Twinkle-Twinkle» ve «Dogma» isimli video art çalışmalarıyla Atina VideoArt Festivali’ne kabul edildi. Ayrıca «Dogma» Art by Change kapsamında 13 ülkede 70 şehirde gösterildi. 2010 yılında TRT Müzik Kanalının Konser Arkası programının bir sezon yönetmenliğini yaptı. 47. Altın Portakal Film Festivali kapsamın düzenlenen 103 kişilik amatör katılımcılardan oluşan Halkın Portakalı’nda eğitim verdi ve film çekimlerini organize etti. Aynı yıl çekilen Bir Avuç Deniz Filminin post prodüksiyon süpervizörlüğünü üstlendi. Abdulbaki Yavuz halihazırda klip ve reklam yönetmenliğine devam etmektedir.

YORUM EKLE