Bu Mahkemede Herkes Öğrenci

Yalova Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde açılan Adalet Bölümü öğrencileri derslerini okulda oluşturulan mahkeme salonunda görüyor. Cübbelerini giyen öğrenciler bir ders hakim, bir ders savcı ve bir derste ise zabıt katibi oluyorlar.

Bu Mahkemede Herkes Öğrenci

Yalova ilginç bir eğitim modeline ev sahipliği yapıyor. Yalova Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 2015/2016 eğitim ve öğretim yılında hizmete giren Adalet Bölümü adliyelere ara elaman yetiştiriyor. Bu bölümdeki öğrenciler ise derslerini okulda oluşturulan mahkeme salonunda görüyorlar. Bir mahkeme salonunun bire bir aynısı olan Adalet Laboratuvarında ki tek fark ise hakimin, savcının, zabıt katibi, avukat ve hatta sanığın bile öğrenci olması. Mahkeme disiplinin de başlayan derste önce hakim suçluya yöneltilen suçu bildiriyor. Savcı ise mütalaada bulunuyor. Sanık savunmasını yaparken avukatlar da müvekkillerini savunuyor. Bütün bu yaşananlar ise zabıt katiplerince kayıt altına alınıyor.

Bölüm hakkında bilgi veren Yalova Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sevda Altan, “Adalet Laboratuvarımız 2015/2016 eğitim ve öğretim yılında hizmet vermek amacı ile kurulmuş olan bir laboratuvar. Bu sektörde bir istihdam açığı olduğunu gördük ve bu bölümü oluşturduk. 2017/2018 eğitim ve öğretim yılında ilk mezunlarımızı verdik. Bu mezunların istihdamını görmekten de büyük bir mutluluk duyduk. Bu bölümden mezun olan öğrencilerimiz liseyi bitirip KPS sınavı sonrasında adliyede Zabıt Katibi olarak istihdam edilebiliyorlar. Adaletle ilgili ön lisans programlarına da ek puan veriyoruz. Buradan Hukuk Fakültesine de yatay geçiş imkanları oluyor.  Eğitim öğretim aldıkları sürece onlara bir duruşma salonu tahsis etmek istedik. Bu sayede gelecekte yapacakları meslekle ilgili de bilgi sahibi oluyorlar” dedi.

Adalet Bölümü öğretmeni Numan Koç ise bu sayede öğrencilerin dersleri çok daha kolay özümsediğini dile getirdi. Koç, “Bizler burada çocuklarımıza yüksek yargıyı, ilk derece mahkemeleri ve bölge idare mahkemeleri ile ilgili konuları anlatıyoruz. Buralarda çalışan personelleri ve görevlerini de anlatıyoruz. Burada oluşturduğumuz mahkemede de çocuklarımıza daha iyi özümsetmeye çalışıyoruz. Çok da faydalı oluyor. Yalova Barosu ve İcra Müdürlüğü ile de koordineliyiz” diye konuştu.

Öğrenciler de derslerde çok eğlendiklerini belirterek, “Derslerimizi pratik olarak uygulama şansı yakalıyoruz. Bu da bize bir öz güven ve ileride seçeceğimiz meslek açısından yardımcı oluyor. Burada derslerimizi daha pratik bir şekilde geçiriyoruz ve zamanın nasıl geçtiğini dahi anlamıyoruz” dediler.
 

YORUM EKLE

banner137

banner138