“Eğitim Siyaset Dışında Tutulmalı”

Yalova Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun Meteoroloji Alanındaki okul yapımı konusunda, “Eğitim siyasetin dışında tutulmalı” dedi. Tosun konu ile ilgili süren mahkeme sürecinde kendilerinin müdahillik talebinin de kabul edildiğini söyledi.

“Eğitim Siyaset Dışında Tutulmalı”

Yalova’da yılan hikayesine dönen son olarak da mahkeme sürecine taşınan Meteoroloji alanında okul yapılması konusunda açıklamalarda bulunan Yalova Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun Atatürk İlkokulu’nun ikili eğitimden kurtarılması gerektiğini dile getirdi. Tosun, “Yalova’da ilimizdeki ikili sistemde eğitim yapan tek okul olan Atatürk İlkokulu ile ilgili kapsamlı bir çalışma yapıldı. Valilik, Özel İdare ve diğer kurumlarla işbirliği içerisinde sürdürülen bir çalışma oldu. Süleymanbey Mahallesinde bir okul yapılması ile ilgili karar çıktı. Başka bir bakanlığa ait olan ve yaklaşık 20 yıldır kimsenin ayağını içeriye sokamadığı bir alan olan Meteoroloji Müdürlüğü alanında yapım kararı alındı. Biz burası ile ilgili çalışma başlattığımızda umutsuzduk. Çünkü bakanlıklar arasında arsa takası çok koya bir iş değildi. Ama bu zorluğu aşmayı başardık. Biz bu konu meclis gündemine gelmeden de belediye başkanını ziyaret ederek konuyu ve talebimizi anlattık.

Kendisi çok samimi bir şekilde, ‘Köprülü kavşak yapımı esnasında ağaç kesilmesi olayında canım çok yandı ve o nedenle bu işe giremeyeceğim’ dedi. Biz de saygı duyduk. Bize konuyu meclise getireceğini, ama bunun kabul edilmeyeceğini de iddia etti. Biz konunun meclise taşınmasının kendisine teşekkür için yeterli olacağını söyledik. Bir kentin seçilmişleri ikili eğitim yapan bir okulun normal eğitime geçişi ile ilgili, ‘Yok istemiyoruz’ derse ben bürokrat olarak içim rahat etmese de dosyamı rafa koyarım. Konu belediye meclisine geldi. Ardından kabul edildi. Ama belediye başkanı veto etti. Yeniden meclise geldi ve kabul edildi. Bu seferde konu mahkemeye taşındı. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı aldı. Davayı açan belediye başkanı davayı savunan da belediye başkanının avukatı olunca böyle bir kararla sonuçlandı. Eğitim siyasetin dışında tutulmalı. Eğitim bir siyasi partinin alıp götürmesi gereken siyasi bir olgu değil.  Hepimizin çocukları burada eğitim görüyor. Biz şimdi mahkemeye müdahillik talebimizi mahkemeye ilettik. Geçen hafta itibarı ile de müdahillik talebimiz kabul edildi. Artık kendimizi belediyenin avukatı ile değil de kendi avukatlarımızla savunup o okulun yapılması için çalışma yapacağız” dedi.

YORUM EKLE

banner137

banner138