Eruslu Üniversiteler Arası Kurul Toplantısında

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu Adana'da düzenlenen 219'ncu Üniversitelerarası Kurul Toplantısına katıldı.

Eruslu Üniversiteler Arası Kurul Toplantısında
219. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu'nun da katılımıyla Çukurova Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya katılan YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, özel yetenek sınavını kazanıp herhangi bir programa yerleşemeyen engelli öğrenciler için YGS taban puanını 100’e indirdiklerini belirterek, 2. öğretimdeki yüksek lisans sorununun aşıldığını ve alınan karar gereği artık ikinci öğretimde de tezli tezsiz yüksek lisans yapılabileceğini müjdeledi. 

“Temel Bilimlerin Güçlenmesi Gerekiyor”

Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Hasan İbicioğlu da, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için üretilen bilgilerin teknoloji ve inovasyona dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. Üniversitelerin başında olan rektörlerin bilgiyi teknolojiye dönüştürmek için çalışma yapması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. İbicioğlu, “Üniversitelerin en tepesindeki yöneticileri olarak bu konunun öneminin farkında olmamız gerekiyor” dedi.

Temel bilimlerin üniversitelerde güçlenmesi gerektiğine de vurgu yapan Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, “Üniversitelerde her şeyden önce inovasyon yapmak istiyorsak uygulamalı bilimlerin güç kazanması, uygulamalı bilimlerin güç kazanabilmesi için de temel bilimlerin güç kazanması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Web Servis Protokolleri Zorunlu Oluyor

Daha sonra kürsüye gelen YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya konuşmasına, Yükseköğretim Kurulu Ortak Veritabanı Sistemi (YÖKSİS) hakkında bilgi vererek başladı. YÖKSİS’in yükseköğretim kurumları ile ilgili her konuda bilginin temin edilebileceği tek adres olacağını belirten Prof. Dr. Çetinsaya, sistemle ilgili şunları söyledi:
“YÖKSİS, yükseköğretim kurumlarının alt birim, akademik ve idari personel, öğrenci, akademik personel özgeçmişleri ve farklı birçok bilginin tutulduğu merkezi bir veritabanıdır. YÖK ile üniversitelerimiz arasındaki kadro onay, birim hareketleri ve personel atama gibi süreçlerin manyetik ortamda tutulduğu, akademik personellerimizin detaylı özgeçmişlerini girebildikleri ve online birçok raporun alınabildiği YÖKSİS, bu bilgileri web servisleri yolu ile de diğer paydaşlara sunmaktadır. Yükseköğretim kurumlarımıza kayıtlı tüm öğrencilerimizin bilgileri, öğrenci veritabanına üniversitelerimiz tarafından eklenecek. Anlık ve güvenilir bilgiler elde edebilmek için web servis protokolleri ile sizlerde yapılan işlemlerin otomatik olarak YÖKSİS’e de işlenmesi gerekiyor. 31 Ocak 2014’e kadar tavsiye niteliğinde olan web servis protokollerinin yerine getirilmesi konusu, bu tarihten itibaren zorunlu hale gelecek.”

Öğrenciye Sınavsız Yatay Geçiş Hakkı

Son iki yıldır üzerinde çalıştıkları önemli projelerin sonuçlanıp uygulama aşamasına geldiğini vurgulayan YÖK Başkanı Çetinsaya, bu projelerden biri olan ‘gerçekçi kontenjan’ uygulamasını anlattı. Boş kontenjanların kamuoyunda en çok eleştirilen konu olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Çetinsaya, 2 yıllık ön lisans programlarında gerçekçi kontenjan siyaseti izleneceğini söyleyerek, uygulamaya geçecek projelerle ilgili şu bilgileri verdi:
"Ek yerleştirmenin amaçlarından çıktığını ve bizi gerçekçi kontenjan bağlamında da zaafa uğratmaya başladığını gördük. Bu yıl ki amacımız, ek yerleştirmeyi orijinal manasıyla uygulamak. Yani her üniversite Nisan ayına kadar bölümlerini, fakültelerini kontenjanlarını bildirecek, Haziran’da da boş kalanlar için ek yerleştirme yapılacak. ÖSYM sınavlarının ideal olarak nasıl yapılabileceğinin tartışıldığı bir zeminde, sürece nasıl bir katkı sağlayabiliriz diye düşündüğümüzde yaptığımız analizde şunu gördük. Liselerden 800 bini aşkın öğrenci mezun olmasına rağmen sınava 1 milyon 900 bin kişi giriyor. Bu dengesizliği analiz ettiğimizde, sayıları değişmekle birlikte 500 bin mutsuz öğrencinin varlığını tespit ettik. Yani öğrenci bir programı kazanıyor ama mutsuz olduğunu anladığında da idealindeki asıl bölümü kazanabilmek için tekrar sınava giriyor. Şimdi bu 500 bin öğrenciyi yeniden sınava sokmadan ama adalet prensibinden de vazgeçmeden ‘eğer şartı uyuyorsa’ istediği bölüme geçmesine imkan tanıyacağız. Ama bunun şartı, öğrencinin LYS’deki tüm sınavlara girmiş olması. Çünkü bu sistem ancak öğrenciler tüm sınavlara girdiği zaman işleyebilir. Yeni stratejik çalışmalarımızda doktora eğitimi çok önem kazanıyor. Türkiye’de her yıl 4 bin-4 bin 500 civarında doktora mezunu veriyoruz. Ama ülkemizin 21. yüzyıl hedefleri arasında bizim her yıl en az 10 bin doktora yaptırmamız lazım. Çalışmalarımızı da buna yoğunlaştıracağız.”

2. Öğretimliler De Yüksek Lisans Yapabilecek

1998 yılında ikinci öğretimde yüksek lisans yapılamaz kararı alındığını hatırlatan Prof. Dr. Çetinsaya, “Ancak konuyu incelediğimizde bu karardan sonra birçok mağdurun olduğunu tespit ettik ve konuyu masaya yatırdık. Yeni aldığımız karara göre ikici öğretimliler de artık tezli ve tezsiz yüksek lisans yapabilecekler. Engelli öğrencilerimizle ilgili de önemli ve sevindirici kararlar aldığımızı buradan duyurmak istiyorum. Çok yetenekli engellilerimiz var ama YGS’de ancak belli bir puan alabiliyorlar. Özel yetenek sınavını kazandıkları halde YGS puanları yetmiyordu. Bu tür örnek olayları inceleyip engelliler için YGS puanını 100’e indirdik. 100’ün üzerinde puan alanlar ve özel yetenek sınavını kazananlar istedikleri programa yerleşebilecekler" diye konuştu. 

YORUM EKLE

banner137

banner138