“Köprü Altı Üniversitesi”

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, köprülü kavşağın üniversiteyi olumsuz etkilediğini belirterek, “Öğrenciler de bizim üniversitenin adına ‘köprü altı üniversitesi’ adını takmış” dedi.

“Köprü Altı Üniversitesi”

Prof. Dr. Cebeci, üniversitenin kapısının köprülü kavşağın altında bulunmasının üniversiteyi olumsuz etkilediğini söyledi. Prof. Dr. Cebeci, üniversiteye yeni bir kapı yapmak istediklerini dile getirerek, “Bizim üniversitenin girişini bağlamak için yola karayolları üst geçit yapmış oraya. Keşke yapmasaydı. Alttan bir dönüş verilmiş. Bir kere üst geçit bizim üniversitenin önünü kapamış. Üst geçidin altında köprünün altına kapıyı yapmışız. Üniversitenin görüntüsü gitmiş. Üniversiteye gelen kişi kapının nerede olduğunu bulmakta zorlanıyor. Öğrenciler de bizim üniversitenin adına ‘köprü altı üniversitesi’ adını takmış. Bunlar ufak tefek şeyler gibi geliyor ama üniversitenin öğrenciye sunduğu cazibe hem öğrencinin kalitesini hem de üniversitenin öğrenci çekme potansiyelini artırıyor” ifadesini kullandı.

Hem üniversitenin hem de ilin kaybı

“Şu anda hem kalite çok düşmüş vaziyette hem de öğrenci puanları düşmüş vaziyette. Bu sadece üniversitenin kaybı değil ilin de kaybıdır” diyen Rektör Cebeci, AFAD deposu tarafından kendilerine müsaade edilmesi gerektiğini ve buraya bir kapı yapmak istediklerini ifade ederek şunları kaydetti:

“Üniversitemizin oradan girişini sağlayalım. Öbür kapıdan da çıkışımız devam etsin. Arkadaşları gönderdiğimde Bursa Bölge Müdürlüğü olmaz demiş. Üniversitemizin görüntüsünü düzeltelim. Öğrenciler açısında bu görüntü çok önemli.”

Ben olsam kayıt yaptırmadan dönerim

Üniversitenin olumsuz etkileyen olayı aktaran Cebeci, sözlerini şöyle sürdürdü, “Öğrenci liseyi bitirmiş üniversiteyi kazanmışım havasında geliyor. Gözünde üniversiteyi de büyütmüş. Büyük üniversitede okuyacağım diye. Geliyor üniversitenin kapısı yok, köprünün altında kapı var. Orada bir morali bozuluyor, ‘bu ne biçim üniversite.  Ondan sonra diyelim ki öğrenci Sanat Tasarım Fakültesi’ni kazanmış olsun. İçeriye giriyor, bizim Sanat Tasarım Fakültesi hala TİGEM’den kalma tavuk yetiştirmek için yapılmış barakalarda eğitim görüyor. Öğrenci bunu gördüğünde bütün dünyası başına yıkılır. Ben olsam kayıt yaptırmadan geri dönerim.”

YORUM EKLE