“Öğrenci Sayısı Düşen Tek Üniversiteyiz”

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Yalova Üniversitesi'nin Türkiye'de öğrenci sayısı düşen tek üniversite olduğunu söyledi.

“Öğrenci Sayısı Düşen Tek Üniversiteyiz”

Yalova Üniversitesi’nin Türkiye’de öğrenci sayısı düşen tek üniversite olduğuna da dikkat çeken Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, “Üniversitemizin öğrenci memnuniyeti çok kötü. Türkiye’de öğrenci sayısı düşen tek üniversite biziz. 2018 yılında 500 öğrenci azalmış. 15 bin öğrenci 14 bin 500’e düşmüş. 2019 yılı itibarı ile öğrenci sayımız 14 bin 850 kişi. Ama ben önümüzdeki sene bu sayının artacağına inanıyorum. 2-3 yılda öğrenci sayımız 20 bine kadar çıkacak. Çünkü yeni fakülteler, yüksekokullar ve programlar açıyoruz. Öğrenci almayan programları gözden çıkartıyoruz. Öğrencinin bu üniversiteye gelmesi için ortaya bir sebep koymamız lazım. Burada en önemli sebep kampüstür. Çok güzel bir yerde kampüs kurulmuş olmasına rağmen birçok yanlışlıklar olmuş. Binalar tepenin arkasında bir çukura yerleştirilmiş. Kampüs öğrenciye bir şey vermiyor. Öğrencinin gezebileceği, çıkıp arkadaşı ile sohbet edip çay içebileceği bir yer yok.  İlk işimiz bunu düzeltmek olacak. Bu anlamda planlamalarımızı yaptık. Önümüzdeki öğretim yılına kadar çok modern bir kafeterya projesi yaptık. İhalesini yapacağız. Kampüsün içerisini düzenleyeceğiz. Girişini, gezi alanlarını ve kampüsün diğer bölümlerini gerçek bir kampüse benzetmek için ne gerekiyorsa yapılacak. Öğrencilerimizin kampüste mutlu olacağı bir ortam oluşturacağız” diye konuştu.  

“Üniversiteyi daha üst noktalara taşıyacağız”
Yalova Üniversitesi’nin daha iyi yerlere gelmesi için elinden gelen her şeyi yapacağını da dile getiren Rektör Cebeci, “Ben geçmişin eleştirisini yapmak taraftarı değilim. İleriye bakmak zorundayız. Yalova Üniversitesi birlikte açıldığı diğer üniversitelerden de geride kalmış. Bu da bir gerçek ve tüm açıklığı ile ortada. Yani Yalova gibi önemli bir kentin üniversitesi bundan çok daha ileri seviyede olmalıydı. Yaşanan bazı sıkıntılar oldu. Bütün kurumları felç eden bir FETÖ travmasını atlattık. Belli ki bu travma Yalova Üniversitesi’nde çok daha etkili olmuş. Üniversiteyi felç etmiş diyebilirim. Bugüne kadar istediği yerde olmaması bundan sonra da olamayacağı anlamına gelmez. Bundan sonra ilk işimiz Yalova Üniversitesini daha üst noktalara taşımak. Yalova yönetiminde olanların dışarıdan gelip gitmesini en büyük sorun olarak tespit ettik. Uzaktan kumanda ile üniversite gibi bir kurumun yönetilmesi zor. Ben rektörlüğe atandığımın ertesi günü Yalova’ya taşındım. Hafta sonunda bile Yalova’dan ayrılmıyorum. Adapazarı buraya çok yakın evimi kapatmadık. 2-3 haftada bir günlüğüne gidip geri geliyoruz. Üniversitemizde yapılacak çok iş var. Bizde bunları yapmak için buradayız. İstikrarsız bir dönemden sonra kalıcı bir rektör olarak bize tanınan süre içerisinde buradayız. Planlarımızı da bu mantıkla yapıyoruz. 4 yıl içerisinde üniversitemiz çok daha güzel yerlere gelecek. Bunu hepimiz göreceğiz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

banner137

banner138