Paşa Abla Düşündürürken Duygulandıracak

Uzun yıllardır Yalova’nın Çiftlikköy ilçesinde yaşayan Kimya Mühendisi-eğitimci Hasan Hikmet Çoraklı’nın Anadolu’da insan hikayelerini öyküleştirdiği ilk kitabı Paşa Abla, Favori Yayınları’ndan okuyucularla buluştu.

Paşa Abla Düşündürürken Duygulandıracak
Kitabın tanıtımı geçtiğimiz hafta sonu Ankara İmge Kitabevi’nde düzenlenen  imza günü ile yapıldı. Favori Yayınları’ndan ilk basımı yapılan eserin gerçek yaşamdan esinlenerek oluşturulan öykü tadında 20 bölümden oluştuğunu belirten kitabın yazarı Hasan Hikmet Çoraklı, “Bir çok insan kendi yaşamından ve hikayesinden kesitleri Paşa Abla’da bulabilecek. Birçoğu yaşanmış gerçek hikayelerden yola çıkılarak kaleme alınan öykülerle okuyucuları duygu yüklü bir yolculuk yapmaya davet ediyorum” dedi.

Paşa Abla adlı ilk öykü kitabının ardından bir yıl içerisinde üzerinde çalıştığı romanı da yine Favori Yayınları’ndan çıkarma hazırlığı içerisinde bulunduğunu belirten Çoraklı, ilk eseri ve ilk göz ağrısı Paşa Abla’yı şu cümlelerle anlattı: “ Yaşamımızın her kesitinde karelerden pek çok öykü çıkartılabilir. Yaşanmış öyküler, yaşandıkları için anlatılması da paylaşılması da daha çekici olabilir. Çalışan, üreten, yaşama tutunmaya çalışan, ezilmiş insanların çaresizlikleri, umutları ve buruk sevinçleri, yüreğime takılan yaşam mücadeleleri, etkilerinden kurtulamadığım konulardır. Paylaştığım ve görebildiğim yaşam kesitlerini, bilincime ve yüreğime takılan yaşanmışlıkları öykü tadında anlatmak istedim. Paşa Abla’da herkes kendisinden, hayatından bir şeyler bulabilir. Bu eserde, Kafkasya’dan başlayıp Almanya’ya kadar uzanan gerçek insan profilleri yer alıyor. Doğanın ve toplumsal yaşamın zor koşullarına karşı ayakta kalma mücadelesi veren emekçi insanların okuyanı hayrette bırakacak öyküleri… Dededen torunlara kadar, nesiller boyu süren bir ailenin örnek alınacak yaşamlarının hikayesi… Okurken, kimi zaman heyecanlanacak, kimi zaman duygulanacak, kimi zaman da öfkeleneceksiniz” diye konuştu.
YORUM EKLE