Yalova Üniversitesi İhtisaşlaşma Ve Hibritleşmeye Yöneldi

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu Yalova Üniversitesi'nin de gelişmiş ülkelerde ki diğer üniversitelerle birlikte ihtisaslaşma ve hibritleşmeye yöneldiğini söyledi. Eruslu bu sayede daha dar alanda daha derinlemesine bilgi sahibi öğrenciler yetiştirileceğine vurgu yaptı.

Yalova Üniversitesi İhtisaşlaşma Ve Hibritleşmeye Yöneldi
Her seferinde Yalova Üniversitesi'nin bir Dünya Üniversitesi olacağını dile getiren Rektör Niyazi Eruslu üniversitede istisaslaşma ve hibritleşme yönetimini benimsediklerini dile getirdi. Gelişmiş ülkelerdeki üniversitelerin artık bu sistemi benimsediklerine dikkat çeken Prof. Dr. Niyazi Eruslu, "Ağırlıklı olarak teknoloji odaklı bir üniversite kurmak istiyoruz. Yine Türkiye'de ilk olan bölümleri Yalova'da açmaya özen gösteriyoruz. Dünyamız artık ihtisaslaşma ve hibritleşmeye önem veriyor. Bizimde bu anlayıştan kopuk olmamız mümkün değil. Bizde oluşumumuzu bu mantıkla sürdürüyoruz. Seçtiğimiz alanları bitiren öğrencilerimiz istihdam konusunda da bir sıkıntı yaşamayacaklar. Bu istisaslaşma ve hibritleşme mantığı öğrencilerin Yalova Üniversitesini tercih oranını da bir hayli arttırdı. Şu anda üniversitemizde 10 bin öğrencimiz eğitim almakta. Ziraat Yönetimi Mühendisliği ve İnşaat Yönetim Mühendisliği bölümlerini açmak için YÖK'e başvuruda bulunduk. Bu bölümlerin onaylanmasının ardından önümüzdeki yıldan itibaren bu bölümlere de öğrenci almayı hedefliyoruz. Bu bölümlerin de öğrencilerden yoğun talep almasını bekliyoruz" dedi.

Öğrenciler Tarihinden Güven Duyacak

Türk tarihinin başarılarla dolu olduğunu dile getiren Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu Türk gençlerinin tarihlerinden gelen bu başarıdan duydukları güvenle daha başarılı olacaklarına inandıklarını dile getirdi. Buradan hareketle kampus binalarında Selçuklu mimarisini benimsediklerini vurgulayan Eruslu, "Merkez yerleşke konusunda biraz gecikildi. Ama bu gecikmede ben fayda olduğuna da inanıyorum. Zira biz akademik ve öğrenci yapılanmasında hiçbir gecikme yaşamadık. Yerleşke içinse geniş bir çalışma yapıldı. Ülkemize en faydalı olacak olan kampus modelini belirledik. Bizim binalarımız öğrencilerimize özgüven sağlayacak şekilde Selçuklu mimarisi ile inşa ediliyor. Buna da Hukuk Fakültesi binası ile start veriyoruz. Birinci etapta öğrencilerin ihtiyacını karşılamak adına çelik konstrüksiyon binalar yapmaya başladık. O derslikler de Şubat ayına yetişecekler. Onlar tamamlandığında 11 ayrı derslikte eğitim alan öğrencileri ana yerleşkede toplamış olacağız" diye konuştu.

Rehabilitasyon Merkezi İçin Sponsor Aranacak

Geçtiğimz günlerde yapılan protokolle resmen Yalova Üniversitesi'ne geçen Termal'de ki Rehabilitasyon merkezinin yeniden ayağa kaldırılması için bütçe dışı kaynak arayışları da başladı. Bu kapsamda YTSO ile birlikte hareket etme kararı aldıklarını dile getiren Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu, "Yalova'nın en önemli potansiyellerinden birisi turizm. Turizmin derinlik kazanabilmesi için sağlık turizmi şarttır. Bu kapsamda Kızılay'dan aldığımız binayı sağlık turizmine hizmet edecek olan öğrencilerin yetiştirilmesi amacında kullanacağız. Burasının bir an önce hayata geçirilmesi için lazım olan 4.5 milyon TL'yi de bütçe dışı kaynaklardan sağlamaya çalışıyoruz. Kalorifer sistemlerinden elektronik sistemlerine kadar her şey neredeyse sil baştan yapılacak.  YTSO ile birlikte bu konuda hareket etme kararı aldık. İstanbul ve Ankara'dan da bağışçılar arayacağız" dedi.

YORUM EKLE