banner123

Yalova’da Nitelikli Okullar 330 Öğrenci Alacak

Milli Eğitim Bakanlığı düzenleyeceği genel sınav ile nitelikli okullara kaydolacak öğrencileri belirleyecek. Yalova’da 5 Anadolu Lisesi için 330 öğrenci kontenjanı ayrıldı.

Yalova’da Nitelikli Okullar 330 Öğrenci Alacak

Milli Eğitim Bakanlığı Yalova’da ki 5 nitelikli okulu belirledi. Buna göre Çiftlikköy Diriliş Anadolu İmam Hatip Lisesi, Çiftlikköy Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yalova Necmettin Erbakan Sosyal Bilimler Lisesi ve Yalova-Termal Fen Lisesi OGM Fen Lisesi nitelikli okullar listesinde yer aldı. Bakanlık Yalova’da ki 5 nitelikli okul içinse 330 kişilik bir kontenjan ayırdı. Yapılacak olan genel sınav sonrasında öğrenciler aldıkları puanlara göre nitelikli okullardan dilediklerini tercih edecekler. Türkiye’nin her hangi bir yerindeki öğrenci de aldığı puana göre Yalova’daki bu 5 okuldan her hangi birisini tercih ederek Yalova’da eğitim ve öğretim görebilecek.

Milli Eğitim Müdürlüğü açıklama yaptı

Konuyla ilgili olarak Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü de resmi internet sitesinden kamuoyunu bilgilendirdi. Yapılan açıklamada şu bilgiler paylaşıldı, “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu” ile sınavla öğrenci alan okul listeleri ve kontenjanları 10 Nisan 2018 tarihinde www.meb.gov.tr adresinde yayımlanarak kamuoyu ile paylaşılmıştır. Merkezî Sınav isteğe bağlı olup sınava katılmak isteyenler, başvurularını 11-18 Nisan 2018 tarihleri arasında elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacaklardır. Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin başvuru işlemleri Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından takip edilecektir. Yurt dışında e-Okul Sistemi’ne kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler, Millî Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği dikkate alınarak denklikleri yapıldıktan sonra başvurularını Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri/Konsoloslukları üzerinden yapacaklardır. Merkezî Sınav başvuru ve sonuçlarıyla ilgili iş ve işlemler elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilecektir. Öğrencinin herhangi bir sorun ya da zorlukla karşılaşmaması için elektronik ortam üzerindeki bilgilerinin güncel olması gerekmektedir. Merkezî Sınav; 8’inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacaktır. 02 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan sınav, iki bölüm hâlinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacaktır. Sınavın iki bölümü arasında verilen süre,  öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacaktır. Bu sürede öğrenciler okullarından ayrılamayacaklardır. Fotoğraflı Sınav Giriş Belgesi 22 Mayıs 2018 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından renkli olarak alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecektir. Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler en geç saat 09.00’da, fotoğraflı sınav giriş belgelerinde belirtilen binada hazır bulunacaktır. Öğrenciler sınava gelirken yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesi, geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaktır. Geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacaktır. Sınavla ve sınavsız öğrenci alan okullara tercih ve yerleştirmeye ilişkin iş ve işlemler 2018 yılı Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alacaktır”

YORUM EKLE