banner134

“Yurt Açığımız Var”

CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel TBMM’de süren bütçe görüşmelerinde öğrencilerin yurt sorununun altını çizen bir konuşma yaptı. Yalova’da yeterli sayıda yurt bulunmadığına dikkat çeken Özel, “Saray yapmaya para buldunuz yurt yapmaya bulamadınız” dedi.

“Yurt Açığımız Var”

CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel bütçe görüşmelerinde söz alarak TBMM’de genel kurula seslendi. Konuşmasının büyük bölümünde öğrencilerin sorunları, yurt eksiği ve bütçeden bunlara ayrılan payın azlığına yer veren Özel, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk AK Parti hükümetlerinin yaptığı 17. Bütçeyi konuşuyoruz. 16 yılın sonunda yoksulluk artıyor. Borç artıyor. Enflasyon artıyor. Evlatlarımız donarak şehit oluyor. Fabrikalar yanıyor, kapanıyor.  Döviz kuru yükseliyor. Paramız değer kaybediyor. Tarım çöküyor. Üreticisi olduğumuz ürünlerin ithalatçısı oluyoruz. Soğan depoları basılıyor. İthal soğan müjdesini herkese veriyoruz. Hayvancılık çöküyor, et ve canlı hayvan ithal ediyoruz.

Kriz yok diyerek krizden çıkışı sağlayamazsınız. Faizle mücadele ediyoruz dediniz. Faizin nasıl arttığını hepimiz görüyoruz. Enflasyonla mücadele ediyoruz dediniz. Enflasyon canavarının azdığının farkında mısınız. Borç ödüyoruz dediniz. Hem Türkiye’nin hem de yurttaşlarımızın borcunu arttırdınız. İşsizlikle mücadele ediyoruz dediniz. İşsizliğe tavan yaptırdınız. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte istikrar gelecek, ekonomi uçacak, yurttaşlarımız zenginleşecekti.

Sayın Cumhurbaşkanı da seçimlerden önce ahdim olsun faiz düşecek, enflasyon düşecek diyordu. Sonuç enflasyon, faiz yükseliyor.  İşsizlik artıyor. Hatta genç işsizlik artıyor. Üniversite mezunu gençler iş bulamıyor. Bu bütçeye bakıyoruz. 117.3 milyar faiz gideri var. 2018 yılına göre faiz giderlerindeki artış %63.6 olmuş. Buna karşın KYK’nın 2019 yılı bütçesi 2018 yılına göre %25. 34 azalıyor. Şu anda öğrencilerimize ayda 470 TL burs ya da kredi veriyoruz. Öğrencilerimize müjde verdiniz. 500 TL yaptınız. %6.5 artış demek. Yani verdiğiniz müjde bu kadar. Enflasyonun %25, Cumhurbaşkanı maaşındaki artışın %26 olduğu bir dönemde %6.5’lik artışın müjde olarak açıklanması sizin adaletinizi göstermektedir. Cumhurbaşkanı burs alan öğrencilerle ilgili olarak burs almayın, kredi alın bedavacılığa alışmayın demişti.

Burs almak bedavacılık değildir. Milletin sırtından para kazanarak ihale şampiyonu olan ancak vergi listesinde olmayanlar varken, burs alan öğrencilere bedavacı demek insafsızlıktır. Kredi alan öğrencilerden 269 bini icralık durumdadır. Üniversiteye devam eden öğrencilerimizin yurt taleplerinin karşılanması da devletin asli görevidir. Yükseköğrenimde şu anda açık öğrenim öğrencileri hariç sayımız 3 milyon 900 bindir. Buna rağmen KYK’nın toplam yatak kapasitesi 667 bindir. Yani sadece her 6 öğrenciden birisi KYK yurtlarından faydalanabilmektedir.  Bu rakam Yalova’da daha da düşüktür.  Yalova’da 14 bin öğrenci varken KYK’nın yatak kapasitesi 1.380’dir. KYK’nın yurt ihtiyaçlarını kiralama ya da ön protokolle kiralama yoluyla da karşılamaktadır. Son 5 yılda kiralanan yurtlara 741 milyon TL kira bedeli ödenmiştir. Bu bütçeye tasarruf bütçesi diyorsunuz. Bu bütçe halka, öğrenciye emekliye, memura, asgari ücretliye tasarruf bütçesi saray düzeninin ise israf bütçesidir. İtibardan tasarruf edilmez dediniz. Sarayı yaptınız. Yetmedi yazlık saray da yaptınız. Yetmedi uçan saray satın aldınız. Saraylar yapmak için para buldunuz. Ama öğrenciye yurt yapmak için para bulamadınız” dedi.

Taha Arslan

YORUM EKLE