Arı Yetiştiricileri Yalova’da Buluştu

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü her ay planlanan Sektörel Toplantılar kapsamında arı yetiştiricilerine yönelik Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğine dayanılarak hazırlanan 2012/58 No’lu Bal Tebliği konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Arı Yetiştiricileri Yalova’da Buluştu

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıya İl Müdürü Suat Parıldar, İl Müdür Yardımcıları Selçuk Yaman ve İrfan Sakinci, Şube ve İlçe Müdürleri, Arıcılar Birliği Başkanı Mustafa Alaybeyoğlu ile arı yetiştiricileri katıldı. İl Müdürü Suat Parıldar toplantının açılış konuşmasında Yalova’nın kendine has aroması ve sağlık üzerine olumlu etkisi olduğu bilinen balı konuşmak üzere bir araya geldiklerini ifade ederek, amaçlarının kıymetli emekler sonucu ortaya çıkan bala değer katmak, bunu yaparken de mevzuat anlamında bilgi ve tecrübelerini karşılıklı olarak paylaşmak ve sohbet etmek olduğunu ifade etti. Suat Parıldar’ın açılış konuşmasının ardından Ziraat Mühendisi Gürkan Sıcakyüz, balın tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi, hazırlanması, işlenmesi, depolanması, nakledilmesi ve piyasaya arz edilmesi aşamalarında taşıması gereken özelliklerini belirlemek amacıyla Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğine dayanılarak hazırlanan 2012/58 no’lu Bal Tebliği hakkında katılımcılara sunum eşliğinde bilgiler verdi.

Gürkan Akyüz’ün sunumunun ardından Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü İskender Karael’de arı konaklama yerleri ile ilgili İl Müdürlüğünce hazırlanan program ve Arıcılık Kayıt Sistemi hakkında bilgiler verdi. Verilen bilgilerin ardından arı yetiştiricilerinin sordukları sorulara İl Müdürü Suat Parıldar ve İl Müdür Yardımcısı Selçuk Yaman cevap verdiler.  İl Müdürlüğü sektörel toplantılar kapsamında Aralık ayında hayvan yetiştiricileriyle bir araya gelerek sorunlarını konuşacaklar.

YORUM EKLE