banner123

Bireysel Sulama Desteği Başladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 14. Etap Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Projesi çerçevesinde Yalova’da 2018 yılında hibe desteği almaya hak kazanan 7 çiftçi ile hibe sözleşmeleri imzalandı.

Bireysel Sulama Desteği Başladı

% 50 hibe destekli Bireysel Sulama Desteğinden yararlanmak üzere başvuruda bulunan ve başvuruları onaylanan 7 çiftçi İl Müdürü Suat Parıldar’ın makamında hibe sözleşmelerini imzaladılar. Tarla içi damla sulama ve yağmurlama sulama sistemi kurmak üzere hibeye esas 132.107 lira tutarında proje sunan 7 çiftçi 66.053 lira hibe desteği alacaklar. Hibe sözleşmesinin imzalanmasından itibaren 60 gün içerisinde projede belirtilen sulama sistemlerinin kurulması gerekiyor. Kurulacak olan basınçlı sulama sistemleri İl Müdürlüğü tarafından üç yıl süreyle kontrol edilecek.

Sözleşmelerin imzalanmasının ardından İl Müdürü Suat Parıldar “Küresel ısınmayla birlikte su kaynaklarının giderek azalması nedeniyle tarımda kullanılan sulama suyunun daha verimli kullanılması gün geçtikçe daha da fazla önem arzediyor. Bakanlığımız da bu konunun önemine binaen sulama sularının daha ekonomik kullanılması için basınçlı sulama sistemlerini % 50 hibe ile destekliyor. Ayrıca basınçlı sulama yöntemleri ile tarım ürünlerinin verim ve kaliteleri daha da artacaktır. Kuracağınız basınçlı sulama sistemleri için alacağınız hibe desteğinin siz değerli çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

YORUM EKLE