İşe İlk Adım Projesi Başlıyor

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Yalova İl Müdürü Erhan Dede, genç işsizliğinin azaltılması, üniversite mezunu gençlerin iş gücü piyasasında kalıcı istihdamının sağlanması ve nitelikli işgücü sağlanması amacıyla İşe İlk Adım Projesi'nin hayata geçirileceğini söyledi.

İşe İlk Adım Projesi Başlıyor

Dede, yaptığı yazılı açıklamada, iş dünyasını aradığı nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi ve genç işsizliğinin önlenmesi için İşe İlk Adım Projesi'nin uygulanacağını belirtti.

Projede yüksekokul veya fakültelerden son iki yılda mezun olan 18-29 yaş aralığındaki gençlerin mezun oldukları alanlarda 6 aylık işbaşı eğitim programına alınarak mesleki deneyim ve tecrübe kazanmalarının sağlanacağını anlatan Dede, şunları kaydetti:

"Bu kişiler için ilk 6 ay ödenmesi gereken net asgari ücretin yüzde 50'si kadar tutarı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacaktır. Zorunlu istihdam sürecinden sonra işveren tarafından kişinin 12 ay daha istihdam edileceğine dair taahhüt verilmesi ve yeni bir sözleşme imzalanması halinde net asgari ücretin yüzde 25'i kadar ücret desteği bir yıl boyunca İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaya devam edilecektir. Böylece, üniversite mezunu gençlerin 6 aylık işbaşı eğitim programından sonra en az 1,5 yıl daha istihdamda kalmaları sağlanacaktır."

Söz konusu açıklamada projenin detayları hakkında da bilgi veren Dede, proje kapsamında 100 günlük Eylem Planı doğrultusunda 10 Kasım tarihine kadar kentte 17 üniversite mezunu gencin işbaşı eğitim programlarına alınmasının planlandığını ifade etti.

Artı 2 istihdam hedefi kapsamında teşviklerin çeşitlenerek arttığını belirten Dede, İşe İlk Adım Projesi'nden faydalanmak isteyen işverenleri, il müdürlüğüne davet etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 15:01

Taha Arslan

YORUM EKLE