banner123

Orman Köylülerine 700 Bin TL Destek

Orman Genel Müdürlüğü’nün, vatandaşların yaşam şartlarını iyileştirmek amacıyla başlattığı proje çerçevesinde verilen ORKÖY kredileri, üreticilerin yüzlerini güldürüyor.

 Orman Köylülerine 700 Bin TL Destek

Orman Genel Müdürlüğü’nün, vatandaşların yaşam şartlarını iyileştirmek amacıyla başlattığı proje çerçevesinde verilen ORKÖY kredileri, üreticilerin yüzlerini güldürüyor.
  Orman Genel Müdürlüğü’nün ORKÖY projesiyle orman köylüsüne destek olurken, ORKÖY faaliyetleri çerçevesinde verilen kredilerle köylerde yaşayan vatandaşların kalkınmasının sağlanması hedefleniyor. Yalova Orman İşletme Müdürlüğü tarafından orman köylülerine 2018 yılında verilecek ORKÖY kredilerine ait bilgilendirme toplantısı ve kura çekimleri gerçekleştirildi. 2018 yılında Yalova Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ORKÖY projeleri kapsamında 700 bin TL ödenek tahsis edildiğini belirten Yalova Orman İşletme Müdürü Mehmet Murat Bilinmiş, “ORKÖY kredileri Sosyal amaçlı ve Ekonomik amaçlı olmak üzere 2 şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunmaktayız. 2017 yılında süt sığırcılığı, süt koyunculuğu, fenni arıcılık, güneş enerjisi ve dış cephe ısı yalıtımı (mantolama) projeleri kapsamında 66 haneye 800 000,00 TL kredi desteği sağlanmıştır. Bu kredilerden soysal amaçlı olanlar bir yıl ön ödemesiz, ekonomik amaçlı krediler ise iki yıl ön ödemesiz olarak kullandırılmaktadır. Tüm kredi türlerinde %20’lik kısmı hibe olup geri kalan miktarlar ise faizsiz olarak kullandırılmıştır. Muhtarlarımızla yaptığımız toplantı ile ORKÖY destekleri hakkında etraflıca bir bilgilendirme yapılmış olup ardından hangi köylere verileceği ile ilgili olarak kuralar çekilmiştir. Köylü vatandaşlarımıza verilen kredi desteği ile gelir seviyesinin yükseltilmesi amaçlanmaktadır. Orman köylerimize gerekli ekonomik katkı sağlanmış olup, ormanlar üzerindeki baskı da böylece azalmış olacaktır. Çünkü ekonomik durum ne kadar iyi olursa, refah seviyesi o kadar artar ve hayat şartları iyileşir. Amacımız orman köylülerine verilen bu krediler ile daha rahat koşullarda bir yaşam elde edilmesine katkı vermektir. 2012 yılından beri toplamda 2 milyon TL kredi verilmiş olup 222 hane ORKÖY kredisinden faydalandırılmıştır” dedi.

YORUM EKLE