SGK Borç Yapılandırmada Son Ödeme Süresi Uzatıldı

SGK Yalova İl Müdürlüğü borçların yapılandırılmasına yönelik taksit ödemelerinin ilk taksitinin son ödeme tarihinin uzatıldığını duyurdu.

SGK Borç Yapılandırmada Son Ödeme Süresi Uzatıldı

Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borçların 7143 Sayılı Kanuna istinaden yapılandırılmasına ilişkin başvuru süresi 27 Ağustos 2018 günü sona ermiş yapılandırma başvurusu yapan sigortalıların/işverenlerin peşin veya ilk taksit ödemelerinin son ödeme tarihi en geç 31 ağustos 2018 olarak belirlenmişti.

Sosyal Güvenlik Kurum Başkanlığı tarafından yapılan açıklama ile 7143 yapılandırmada peşin veya ilk taksit ödeme süresi ile cari dönem ödemelerinin ödeme süresini 07 Eylül 2018 Cuma saat 23:59’a kadar uzatıldı.

Yapılandırma kapsamındaki borçlarını peşin ödemeyi seçen sigortalı / işverenlerin ödemelerini 07 Eylül 2018 tarihine kadar geçekleştirmeleri durumunda borçları üzerindeki gecikme zammı ve gecikme cezalarının tümü silinmekte yerine uygulanan Yİ-ÜFE’nin de %90’nından da vazgeçilmektedir. Bu durumda işveren / sigortalılar borç aslı ve Yİ-ÜFE’nin %10’nunu ödeyerek yapılandırmadan faydalanacaklar. 

7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu gereğince 6-9-12 ve 18 taksitli ödeme seçeneklerinden yararlanmak isteyen sigortalı / işverenlerin ise ilk iki taksitlerini en geç son ödeme tarihlerinde ödemeleri gerekmektedir. Bu nedenle taksitli ödemeyi seçen sigortalı/ işverenlerin yapılandırma şartlarını kaybetmemeleri için ilk taksitlerini en geç 07 Eylül 2018 Cuma saat 23:59’a kadar ödemeleri gerekiyor.

YORUM EKLE