Tarımsal Üretim, “S.O.S” Veriyor

Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli ildeki tarımsal alanların ve buna bağlı olarak da tarımsal üretimin her geçen gün azaldığını söyledi.

Tarımsal Üretim, “S.O.S” Veriyor

Bir zamanlar Elması ile ünlü olan, çiçek üretiminin en önemli merkezi olan Yalova tarımsal alanlar ve tarımsal üretim anlamında her geçen gün kan kaybetmeyi sürdürüyor. Ülkenin yüz ölçümü en küçük illerinden birisi olması, %60’ı ormanlarla kaplı olması ve hızla göç almasına dayalı olarak arazilerin değerlenmesi tarımın yok olma noktasına gelmesine neden oluyor. Bu konuda çarpıcı bir açıklama da Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli’den geldi. Bir basın toplantısı düzenleyen Beşli ilde tarımsal alanların azaldığını ve buna bağlı olarak da tarımsal üretimin hızla düşmeye başladığını söyledi. Beşli açıklamasında, “Tarımsal alanlarımız azalıyor. 1750 binli Yalova Çevre Düzeni Planı’nda da tarımsal alanların yine azaltıldığını üzülerek görüyoruz. Yalova’da eskiden günde seralarda üretilen 5 kamyon salatalık, domates ve biber İstanbul ve çevre illere gönderilirdi. Ancak şimdi 1 kamyon dahi sebzeyi göndermekte zorlanıyoruz. Kalanlar da bu işi bırakmayı düşünüyorlar. Yalova’da tarımsal üretim kelimenin tam anlamıyla, ‘S.O.S’ veriyor. Eğer böyle sürerse birkaç yıl içerisinde sebze ve meyve üreten çiftçi kalmayacak” dedi.

“Çiftçilerin mağduriyeti giderilmedi”
Beşli geçtiğimiz aylarda Yalova’da meydana gelen sel felaketinde zarar gören çiftçilerin zararlarının ve mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik halen bir adım atılmadığından da dert yandı. Hasar tespit çalışmalarının yapılmasının üzerinden uzun zaman geçtiğine değinen Beşli, “Geçtiğimiz aylarda yaşanan selde ekili alanlarda ve seralarda ciddi maddi zarar meydana gelmişti. Yalova Valiliği başkanlığında oluşturulan hasar tespit komisyonu zarar gören noktalarda inceleme yaparak zararları bakanlığa bildirmişti. Aradan geçen onca zamana rağmen çiftçilerin mağduriyetleri halen giderilmedi. Bu konuda ilimizin siyasetçilerine özellikle de milletvekillerine büyük bir görev düşüyor. Aynı dönemde Bursa’nın Gemlik ilçesinde zarar gören çiftçilere 40 milyon TL para gönderildi ve zararlarının bir bölümü karşılandı. Bunda en büyük etki Bursa Milletvekillerinin Ankara’da ki çalışması oldu. Yalova Milletvekillerinin de aynı çalışmaları yapmasını hiç değilse Yalovalı çiftçilerin zararlarının bir kısmını karşılayacak bir kaynağı Yalova’ya getirmelerini istiyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 13:47
YORUM EKLE