banner131

Turizm Projelerine 3 Milyon 500 Bin Liralık Destek

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı 2015 yılı Mali Destek Programları kapsamında mikro ve küçük işletme vasıflarına sahip işletmelerin projelerine yıl boyunca 3 milyon 500 bin Liralık destek sağlayacak.

Turizm Projelerine 3 Milyon 500 Bin Liralık Destek
 Doğu Marmara Kalkınma Ajansı sorumluluk alanında bulunan illerdeki turizm işletmelerine ajans tarafından sağlanacak Turizm Mali Destek Programı destekleri,  Yalova Ticaret ve Sanayi Odası’nda üye firmalara anlatıldı. YTSO Meclis Salonunda gerçekleştirilen toplantıda; Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan yatırım uzmanı Eren Düşkün tarafından oda üyesi firmalara destek programının ayrıntıları hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

Yalova’da faaliyet gösteren mikro ölçekli turizm işletmelerinin destek başvurusunda bulunabileceklerini belirten Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan uzman Eren Düşkün, “Doğu Marmara Kalkınma Ajansı olarak 2015 yılı destek programları kapsamında ajansın sorumluluk alanında bulunan illerde 2015 yılında 13 milyon 500 bin Liralık destek sağlanacak. Bu desteklerden birisi olan turizm desteklerinde ise mikro işletmelere 3 milyon 500 bin Liralık destek sağlanacak.Mikro işletmeler ise 10 kişiden az çalışan ve cirosu 1 milyon Lirayı aşmayan işletmeler ve çalışan sayısı 50’nin altında olan işletmeler olarak tanımlanıyor. Turizm Mali Destek Programına başvuruda bulunabilmek için turizm işletme ve belediye işletme belgesinin bulunması, firma merkezinin Yalova’da bulunması, firmanın Ticaret ve Sanayi Odası’na veya Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na üye olması, projeden doğrudan sorumlu olması ve aracı bulunmaması gibi şartları taşıması gerekiyor.Programın amacı ise, turist başına elde edilen gelirin arttırılarak, turizm gelirlerinden aldığı payın arttırılmasıdır. Programın öncelikleri, turizm işletmelerinin ulusal ve uluslar arası akreditasyonunun sağlanması, turizm işletmelerinde yenilikçi hizmet sunumu ve tanıtımında teknoloji yoğun çözümlerin yaygınlaştırılması, turizm işletmelerinde dinlence,  kültür, sanat ve spor faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi, turizm işletmelerinde insan kaynaklarının kalitesinin yükseltilmesidir.Bu program kapsamında Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenecek projeler için tahsis edilen toplam kaynak tutarı 3 milyon 500 bin Lira’dır. Ajans, bu program için ayırdığı mali kaynakları revize etme, kısmen veya tamamen kullandırma hakkını saklı tutar. Bu program çerçevesinde verilecek destekler asgari 30 bin ve azami 300 bin Lira’dır. Projelerin uygulanması için asgari süre 6 ay, azami süre ise 12 ay olarak belirlenmiştir.Projeler ajansın faaliyet gösterdiği Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerini kapsayan bölgede gerçekleştirilecektir” diye firma temsilcilerine bilgilendirmede bulundu.

YORUM EKLE