Yalovalı Üreticiden Bir İlk

Yalova’nın Altınova ilçesinde Kıvırcık üretimi yapan Soner Denizli Kıvırcık üretimini saksılara taşıdı. Bu sayede Kıvırcığı saksıda satın alan vatandaşlar istedikleri kadar kullanıp üründen defalarca faydalanabiliyorlar.

Yalovalı Üreticiden Bir İlk

Kıvırcıkların hastalıklardan korunması, kimyasal ilaçlar kullanmadan tamamen doğal yollardan yetiştirilmesi için bir çare arayan Yalovalı çiftçi Kıvırcık yetiştiriciliğinde çığır açacak bir yönteme imza attı. Kıvırcık üretimini saksılara taşıyan Soner Denizli adlı üretici bu sayede hem alandan daha fazla ürün almaya başladı, hem de ürünlerinde kimyasal ilaç kullanmaktan kurtularak daha sağlıklı ürünler üretmeyi başardı. Büyük AVM’lerin de radarına giren saksıda kıvırcık çiçek gibi paketlenerek satışa sunulmaya başlandı. Üzerinde hiçbir tarımsal ilaç kalıntısı bulunmayan Kıvırcıklar AVM’lerin denetimlerinde de tam not aldı.

Ürünün bir avantajı ise saksıda Kıvırcık satın alanların bu ürünü evlerinde haftalar boyunca yeşil tutup, ihtiyaçları kadarını kullanmalarına imkan vermesi. Tüm yaprakları kullanılsa dahi toprakta kalan bölüm yeniden yeşerdiğinden vatandaşlar bir kıvırcığı defalarca kullanma şansı yakalıyorlar.

Üretimin çıkış noktası hakkında bilgi veren Soner Denizli adlı üretici, “Toprakta üretim yaparken ürünü hastalıktan korumak için birçok kimyasal ilaç kullanıyorduk. Bu da ürüne geçip tamamen sağlıksız bir ortamın oluşmasına neden oluyordu. Biz tamamen doğal yöntemle üretim yapmanın yollarını aradık. Bu esnada saksıda üretime yöneldik. Bunda da tamamen doğal maddeleri kullanmaya başladık. Bu sayede hem birim alanda daha fazla ürün elde etmeye hem de tamamen doğal Kıvırcıklar üretmeye başladık. Ardından AVM’ler den talep gelmeye başladı. Buralarda laboratuvar ortamında incelenen ürünler hiçbir kalıntı olmadığından rağbet gördü. Şu anda birçok büyük AVM saksıda Kıvırcık satışına başladı. Bu Kıvırcığı alan vatandaşlar evlerinde ihtiyaçları kadarını kullanabiliyor. Kıvırcığın yaprakları tükense de bir süre sonra yeniden yetişiyor ve bu sayede vatandaşlar birkaç kez bu ürünü kullanabiliyorlar” dedi.
 

YORUM EKLE

banner137

banner138