"Yalova'nın Sanayi Kenti Olmasına Gerek Yok"

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan, Yalova'da sanayinin yeterli seviyede olduğunu, bundan sonra turizm ve eğitimle öne çıkmak istediklerini belirtti.

 Türkiye'nin en uzun sahil şeridine sahip kentlerinden biri olan Yalova yeni sanayi istemiyor. Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan, yüzde 70'i ormanlık ve yeşil alan olan kentin sanayi ile değil, turizmle büyümesini istediklerini söyledi. Kentteki fabrikaların yeterli olduğunu anlatan Becan, "Samimi olarak söylüyorum Yalova'nın sanayi kenti olmasına gerek yok" dedi.

Adı sanayi kenti olarak anılan Kocaeli ve Sakarya ile aralarındaki mesafenin çok kısa olduğunu kaydeden Becan, Yalova'nın büyümesinin, eğitim, turizm ve çiçekçilikle sağlanması gerektiğini belirtti. Becan şöyle devam etti: "Şu anda zaten bir sanayimiz var, bu yeterli. Daha fazla sanayileşmenin bir manası yok. Ben bu kanıdayım. Yalova, büyümesini eğitim, çiçekçilik turizme göre planlamalı. 42 çiçekçilik firması bir araya geldi, şirket kurdular. Yurtdışına çiçek ihraç edecekler." Kentin en büyük ihtiyacının bir üniversite olduğunu belirten Becan "Burada açılacak bir üniversite kentin ekonomisini canlandırır. Geleceğin Yalova'sını turizm ve eğitime göre şekillendirmeliyiz" görüşünü dile getirdi.

YORUM EKLE

banner137

banner138