3 Bin 630 Kişi İmar Barışı İçin Başvurdu

Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Dr. Osman Ulukaya Yalova genelinde İmar Barışı ile ilgili 3 bin 630 başvuru alındığını dile getirdi.

3 Bin 630 Kişi İmar Barışı İçin Başvurdu

İmar Barışı ile ilgili başvurular hız kesmeden devam ediyor. 31 Ekim 2018 tarihine kadar sürecek olan başvurular hakkında bilgiler veren Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Dr. Osman Ulukaya, “İmar Barışı Yönetmeliği’nin Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzde 08 Haziran 2018 tarihinde başlayan başvurular için hizmet masaları kurulmuş ve yoğun bir şekilde devam etmektedir. Bugünkü tarih itibariyle İl Müdürlüğümüze yapılan başvuru sayısı 3630 olmuş olup, Başvurular 31 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecektir. Ayrıca müracaatlar Vatandaşın kendi beyanları esas olmak üzere, e-devlet sistemi üzerinden kendi e-devlet şifreleri ile başvuru yapabildikleri gibi, İl Müdürlüğümüze şahsen başvurarak kendi e-devlet şifreleri ile birlikte müracaatlarını yapabilmektedirler” dedi.

İmar Barışı’nın çok büyük bir fırsat olduğunu hatırlatan Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Dr. Osman Ulukaya bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini de sözlerine ekledi. İmar Barışı başvurusu konusunda da bilgi veren Ulukaya, “Ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması amacıyla 31 Aralık 2017’den önce yapılan konut ya da işyerleri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne başvurulacak. İmar barışına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar için başvuru süreci 8 Haziran’da başladı ve 31 Ekim 2018 tarihine kadar da devam edecek. Kayıt belgesi evlerde tapu gibi bir hüviyet oluşturacak. Başvuruda binaya ait kaç daire olduğu, metrekaresi, yüzölçümü gibi ayrıntılar paylaşılacak. Başvuru tarihi bu yılın sonunda bitecek, hükümet gelen taleplere göre bu süreyi bir yıl daha uzatabilecek. İmar Barışı başvuruları e-devlet üzerinden yapılabilecek. Yenileme ya da yıkım istenirse belediye mevcut imarı uygulayacak. İmar barışı için istenen belgeler detayları şu şekilde; İmar barışı için başvurular E-devlet üzerinden online olarak ya da bakanlık tarafından açıklanan lisanslı kurullar tarafından kabul edilecek. 8 Haziran Cuma günü başlayan başvurular e devlet üzerinden takip edilebilecek” dedi.

YORUM EKLE