Kadıköy’de İmar Barışı Anlatıldı

İmar Barışı ile ilgili çalışmalarını sürdüren Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bu kapsamda Kadıköy Belediyesi’nde bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Kadıköy’de İmar Barışı Anlatıldı

İmar Barışı başvuruları 31 Aralık 2018 tarihinde sona erecek. Bu nedenle daha fazla vatandaşa İmar Barışı hakkında bilgi vermeyi amaçlayan Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Reşit Alp ve şube müdürü Şerif Yüce’nin katılımı ile Kadıköy Belediyesi konferans salonunda bir toplantı düzenlendi. Belde halkının yoğun bir ilgi gösterdiği toplantıda İmar Barışı hakkında bilgiler aktarıldı. Alp ve Yüce vatandaşlara şu bilgileri aktardı, “Vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedeflenen "İmar Barışı" düzenlemesine başvurular devam ediyor. Söz konusu imar barışı 31 Aralık 2017'ye kadar yapılan yapıları kapsıyor.  Başvurularının 8 Haziran'da başladığı İmar Barışı için 31 Ekim 2018 tarihine kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kuruluşlara başvuru yapılabilecek. Ayrıca Bakanlar Kurulu’nun bu süreyi 1 yıl uzatma hakkı bulunuyor. Vatandaşlar 24 Haziran'a kadar hazırlanması beklenen ‘Yapı Kayıt Belgesi Başvuru Formu’ aracılığıyla başvurularını yapacak. Başvuruda bulunan kişiler 31 Aralık 2018 tarihine kadar kayıt bedellerini ödeyebilecek. Kayıt bedeli her bina ve yapıya göre değişiklik gösterecek. Kayıt bedelleri Emlak Vergisi Kanunu’na göre belirlenen emlak vergi değeri ile yapının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca belirlenen yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 oranında alınacak. İmar Barışı ile konutu tapu kayıtlarında arsa olarak göründüğü için abonelik alamayan vatandaşlar cezaları iptal edilecek, elektrik, su, doğalgaz bağlantısı hemen yapılabilecek. Yapı Kayıt Belgesi için müracaatlar, yapı maliklerinden herhangi birisi veya vekili tarafından, e-Devlet üzerinden "Yapı Kayıt Belgesi Formu"nun doldurulmasıyla veya kurum ve kuruluşlara yapılabilecek. Müracaatların e-Devlet üzerinden yapılması durumunda, formun eksiksiz olarak doldurulması ve Yapı Kayıt Belgesi bedelinin yatırılmasından sonra Yapı Kayıt Sistemi tarafından oluşturulan yapı belgesi, talepte bulunan yapı sahibince e-Devlet kanalıyla alınabilecek. Başvuru kurum ve kuruluşlara yapılmışsa, Yapı Kayıt Belgesi Formu müracaat sahibinin beyanına göre eksiksiz doldurulup Yapı Kayıt Belgesi bedelinin yatırılması sağlandıktan sonra form sistem üzerinden onaylanmak üzere müdürlüğe gönderilecek. Daha sonra bir örneği talepte bulunan yapı sahibine verilecek. Uygulama kapsamında her yapı için sadece bir Yapı Kayıt Belgesi düzenlenecek”
 

Başkan Şahin’i de ziyaret ettiler
Bilgilendirme toplantısı sonrasında Kadıköy Belediye Başkanı Mehmet Şahin’i de makamında ziyaret eden Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Reşit Alp ve şube müdürü Şerif Yüce halkın bilgilendirilmesi için kendilerine imkan tanıdığından dolayı Şahin’e teşekkür ettiler. İmar Barışını önemsediklerini vurgulayan Kadıköy Belediye Başkanı Mehmet Şahin bu süreçte ne kadar çok vatandaşa ulaşılabilirse yapılaşmadaki çarpıklıkların ve kanunsuzlukların önüne o kadar çabuk geçileceğini dile getirdi.

Taha Arslan

YORUM EKLE