1/50 Binlik Plan Onaylandı

Yalova’nın bir çok sektörde önünü açacak ve alt ölçekli planların yapılmasına da imkan tanıyacak olan 1/50 binlik Yalova Çevre Düzeni Planı bakanlık tarafından onaylandı.

1/50 Binlik Plan Onaylandı

Yalova’nın bir süreden beri beklediği 1/50 binlik Çevre Düzeni Planı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından imzalanarak yürürlüğe girdiği öğrenildi. Yalova’daki bir çok kurum çevre düzeni planın yürürlüğe girmesini dört gözle bekliyordu. Onaylanan planın kısa süre içerisinde Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıkması bekleniyor. Plan askıya çıktıktan sonra 1 ay süresince itirazlar kabul edilecek. İtiraz süresinden sonra planın yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Uzun süreli çalışma

Yalova’da kenttin geleceğinin planlandığı 1/50 binlik Çevre Düzeni Planı’nı için uzun süredir çalışma gerçekleştiriliyordu. Yalova’nın 1/50 Binlik Çevre Düzeni Planı üzerinde çalışmaları İmpo İmar A.Ş. yürütüyordu. Firma kent genelinde gelen talepleri değerlendirerek planı hazırladı.

Yalova’nın geleceği bu planda yatıyor

Hazırlanan planla Yalova’nın geleceğini belirledi. Planla kentteki hangi bölgelerde hangi yatırımların yapılabileceği, kenttin gelecekteki nüfusunun ne olacağı belirlendi. Planla ilgili detaylara henüz ulaşılmazken son olarak yapılan bilgilendirme toplantısında kenttin 2035 nüfus 630 bin olarak planlanmıştı. Daha sonra belediyelerden gelen talepler sonrasında planlanan nüfusun 700 binleri aşacağı öğrenilmişti. Planla ilgili detayların önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.

Çevre yolu planı bekliyordu

Yalova’daki bir çok yatırım bu planı bekliyordu. Bunlardan en önemlerinden birisi de Yalova Güney Çevre Yolu Projesi’ydi. Plan yürürlüğe girmesinden sonra projenin hızla başlanması bekleniyor. Bu projeyle Şehit Ömer Faydalı Caddesi’nin trafik yükünü büyük ölçüde azalacak ve kent trafiği olumlu yönde etkilenecek. Planla birlikte çevre yolunun geçtiği bölgede imara açılmış olacak.

Öte yandan belediyelerin imar daireleri de planla birlikte büyük rahatlama yaşayacak. Uzun süredir kentte yatırım yapmak isteyen yatırımcılar da bu planı bekliyordu.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2018, 03:03
YORUM EKLE

banner137

banner138