banner123

“20 bin zeytin ağacı tehlike altında”

İl Genel Meclisi’nin Termal temsilcisi üyesi Tamer Ergün, meclis toplantısında Yalova’nın zeytin varlığı ile ilgili önemli bir sorunu gündeme getirdi. Ergün, planlamalarda zirai alan olan ve zeytin ağaçlarını kapsayan bölgelerin imara açıldığını ifade ederek, ciddi sıkıntılara yol açacak bu yanlışın düzeltilmesi için çağrıda bulundu.

“20 bin zeytin ağacı tehlike altında”

Ergün, Akköy’de imar planına geçirilen zeytinliklerin bulunduğu 3 bin arsanın olduğunu, tam üretim yapılacak dönemde hisse satışları yoluyla zeytinliklerin elden gitmesine neden olacak imar uygulamasının hatalı olduğunu söyledi.

Çevre Düzeni Planı değişiklikleriyle ilgili maddede söz alan Ergün, “Bazı köylerimizin mücavir alanda olması ve bu alanlarda olmasından dolayı uygulamaları belediyelerin yapmasından dolayı büyük sıkıntılar var. Örnek vereyim, 10 vatandaşımızın ortalama 200-300 arsası olmak üzere, yani toplamda 3 bin arsa için Akköy imar planında plandan geçirmişler. Şimdi bu bahçelerimizde tam üretimin yapılacağı bir dönemde vatandaşlarımız bunu istemiyor. Ama plana geçmiş, işin sakat tarafı, daha kötü tarafı şu; zirai alanlarında hisse satışı olmuyor o tarım alanlarını bozmamak için. Ama planlı alanlarda hisse satma hakkı var. Arsa sahibi aileler, kardeşler arasında bir takım sıkıntılar oluyor, ‘nasıl olsa benim müdanam yok kimseye’ diyor. Bir tane sattığı zaman ise arkadan hepsi gidecek. Vatandaşlar çok büyük sıkıntıda. Çevre düzeni planı değişiklik çalışmalarıyla ilgili kurulda en azından meclis başkanımızın olup bu sıkıntıları dile getirmesi gerekir. Ben inanıyorum ki bizim köyde 2-3 bin ağaç, diğer köylerde mücavir alanlardaki belki 10 bin, 20 bin tane ağaç tehlikede. Sadece zeytin bazında söyledim. Eğer bu aksaklıklar giderilebilirse çok iyi bir çalışma yapmış olunacak diye düşünüyorum” dedi.

 

 

YORUM EKLE