banner123

500 Kilometrelik Altyapı Değişiyor

Yalova Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Gürkan Kaçar, kentteki içme suyu hattının yenilenmesi ile ilgili projenin onaylandığını söyledi. Kaçar, 500 kilometrenin üzerinde içme suyu hattının projeyle yenileneceğini ve projenin 120 ile 150 milyon lira arasında bir bedelinin bulunduğunu açıkladı.

500 Kilometrelik Altyapı Değişiyor

Kaçar, geçtiğimiz belediye meclisinin Nisan ayı oturumunda Yalova Belediyesi’nin en büyük projelerinden birisi olan içme suyu hattı yenilemesi hakkında gelinen son durum anlattı. Mevcut hattın durumu hakkında açıklama yapan Kaçar, “Deprem, doğalgaz çalışmaları mevcut borularda yıpranmalar meydana geldi. Bundan dolayı çok sayıda patlaklar oluşuyor. Hem mevcut hatların yenilenmesi hem büyüyen Yalova’mızın, her yıl 8 -10 bin nüfusu artan Yalova’mızın yeni hatlarla, içme suyu depolarıyla daha iyi hizmet vermek için projemiz başlatıldı, onaylandı. İnşallah 450 kilometre hat, 70 kilometre de ana ishale hattı olmak üzere 500 kilometrenin üzerinde hattın yenilenmesiyle kayıp-kaçak, patlaklar, arızalar minimuma inecek” diye konuştu.

Maliyeti yüksek

Projenin detayları hakkında bilgi veren Kaçar, şöyle konuştu:

“Bu alt yapı maliyetli. Yaklaşık maliyet ishale hattıyla beraber 120 ila 150 milyon lirayı bulacaktır hesaplamalara göre. Bunun 60 milyon lirası ishale hattı bedeli oluyor. En az 60-70 milyon lira da şebeke hattının durumu söz konusun. Kredilendirme konusunda baya bir çalışma yaptık. Şu anda son kısma geliyoruz. Hibe kredi şeklinde gittik fakat bu hibe yönündeki çalışmaların AB ile hibe politikası kapsamında daha zahmetli sıkıntılı olduğunu gördük. Müracaatlarımızı yaptık fakat bunda olumlu sonuç alamadık. Dolayısıyla 2 kredilenme yönü var projemizin. Bir tanesi Avrupa Yatırım Bankası aracılığıyla yaptırılması, ikincisi Dünya Bankası aracılığıyla yaptırılması söz konusu. İkisinde de İller Bankası kontrollüğünü üstleniyor. İkisinde de döviz ilen borçlanılacak. Euro bazında borçlanma söz konusu. Dünya Bankası’nın vade avantajı var 30 yıl gibi. Avrupa Yatırım Bankası’nın da 20 yıl gibi ödemesi söz konusu. İkisinde de ilk 5 yıl geri ödemesi bulunmamakta. Anaparanın belli bir miktarı ödenmesi söz konusu. Dolayısıyla belediyemiz bütçesi önemli olan, yapılması gereken, olmazsa olmaz bu projenin hayata geçmesi konusunda borca girilecek. Ödeme gücü bulunmakta. O yönde bir sıkıntı yok. En iyi şekilde nasıl hareket edilir onu belirlemeye çalışıyoruz. Dünya Bankası’yla ilgili hibe projelerinin de olması bizi o yönde düşündürüyor.”

YORUM EKLE