banner131

“800 orta hasarlı bina tespit ettik”

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Dr. Osman Ulukaya, Yalova’da afet riski altındaki alanlarda dönüşümle ilgili çıkan yeni yasa gereğince tüm belediyelerden riskli yapıların belirlenerek kendilerine bildirilmesi için gerekli yazışmaların yapıldığını söyledi.

 “800 orta hasarlı bina tespit ettik”

Müdür Ulukaya, “Yalova’da çözülmeyecek bir sorun yok. Kadersiz, vah vah bir psikolojiye bürünülmemesi gerekir” diye konuştu. Ulusal basında da yer alan Yalova’da 1999 depremi sonrası bina testlerinde 200’den fazla 30 yaş üstü binanın yüzde 98’inin çürük olduğu şeklindeki haberleri değerlendiren Ulukaya, 16 bin kişinin yaşamının risk altında olduğu değerlendirmelerini abartılı olarak niteledi. Ulukaya, afet riski altındaki alanlarda dönüşüm yasası kapsamında gerekli çalışmaları başlattıklarını, tüm illerde olduğu gibi Yalova’da da riskli alanlardaki riskli yapıların kendilerine bildirilmesi için il genelindeki 15 belediyeye resmi yazı gönderdiklerini söyledi.

 

“Henüz ilgili yönetmelikler çıkmış değil”

 

Ulukaya, Yalova’nın 15 bin binalık yapı stoku içinde ağır hasarlı olanların tamamının yıkıldığını, az hasarlılarda gerekli onarımların yapılmış olduğunu, asıl sorun olan orta hasarlılarla ilgili olarak ise, belirlenen 1500 binadan 700’ünün gerekli tadilatlardan geçtiğini, 800 orta hasarlı binanın durumuyla ilgili hangi çalışmaların yapıldığının belli olmadığını kaydetti. Ulukaya, il genelindeki bu 800 binanın son durumları ile birlikte, daha başka tespit edilen riskli yapılar olup olmadığı konusunda belediyelerden gelecek bilgilere göre hareket edileceğini söyledi. 800 orta hasarlı binanın 7 bin konut anlamına geldiğini belirten Ulukaya, az hafif hasar almış olan binaların ve 30-40 yıllık eski binaların da dikkate alınması gerektiğini söyledi. Ulukaya, “Belediyelere bildirdik, bütün binaları inceleyin. Öncelikle orta hasarlı olup onarımı yapılmayan binalardan başlamak suretiyle diğer çalışmalarında neticeleri bittikçe bize gönderin dedik. Şu anda yönetmelikler hazırlanıyor burada riskli binaların tespiti belediyeler, Çevre Şehircilik Müdürlüğü veya lisanslı analiz firmaları üstlenecek. Sonraki süreçte risk analiz firmaları devre girecek ve vatandaşlar bu firmalarda bina hasarlarını tespit ettirebilecek. Fakat Yalova’da böyle bir firma yok. Vatandaşlar lisanslı bürolar açılınca oralara başvurup analiz yaptırabilecekler. O zaman bir ücret politikası da yayınlanacaktır. Bununla ilgili yönetmelik son redaksiyonda, çıkmak üzere” dedi.

 

 

YORUM EKLE