Akköy şehitleri 91.yıldönümünde anılacak

Akköy’de 1921’de Rumlar tarafından 60’ı aşkın köylünün katledilmesinin 91’inci yıldönümü, 15 Temmuz Pazar günü Termal Akköy Şehitliği’nde gerçekleştirilecek anma günü etkinlikleriyle bir kez daha anılacak.

Akköy şehitleri 91.yıldönümünde anılacak

 Pazar günü saat 12.15’te başlayacak ve bir saat sürecek olan mevlidin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla etkinlikler başlayacak. Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar sonrasında mehteran ekibi bir gösteri gerçekleştirecek. Geleneksel etli pilav dağıtılması ile anma günü etkinlikleri son bulacak.

Akköy’de bundan 91 yıl önce Yunan askerleri ve bunlar tarafından silahlandırılan rum ahalisi tarafından Nisan 1337 (1921) tarihinde 550 nüfuslu Akköy basılarak köyde bulunan zengin kişilerin bir bir kolları bağlandıktan sonra İsmail Çavuş oğlu Hakkı ve diğer bir çok kardeşi süngülerle yaralanıp öldürülmüş, bunun ardından başlayan yağma ve talanda köy halkından en az 60 kişi süngü, kasatura ve kurşunla parça parça edilmek suretiyle sokak ortalarında öldürülmüş, köy yağma ve tahrip edilmişti.

 

 

YORUM EKLE

banner137

banner138