AKSA dünyanın en büyükleri arasında

Üretimini Yalova'da gerçekleştiren Dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik, Fortune 500 listesine 96’ncı sıradan girdi.

 AKSA dünyanın en büyükleri arasında

Üretimini Yalova'da gerçekleştiren Dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik, Fortune 500 listesine 96’ncı sıradan girdi.


2016 yılında gerçekleştirdiği 1 milyar 954 milyon 385 bin  TL tutarındaki net satışıyla devler arasındaki yerini alan şirket, dünyadaki en büyük, Türkiye’deki tek akrilik elyaf üreticisi olarak ekonomiye katkı sağlamayı sürdürüyor. 5 kıtada 50’den fazla ülkeye ihracat yapan Aksa Akrilik, Türkiye’nin akrilik elyaf ihtiyacını karşılamak üzere, 1971’de Yalova'daki fabrikasında üretime başladı. Operasyonel mükemmeliyeti en yüksek düzeye taşımak amacıyla teknolojiye yatırım yapmak ve akrilik elyaf için sürdürülebilir, kârlı, yeni kullanım alanları yaratmak vizyonuyla yola çıkan Aksa, yıllar içinde gerçekleştirilen yeni teknoloji ve modernizasyon yatırımlarıyla yıllık 315.000 ton akrilik elyaf üretim kapasitesine ulaştı. Bu üretim miktarı, Türkiye'deki akrilik elyaf talebinin yaklaşık %69’unu, dünyadaki akrilik elyaf pazarının ise yaklaşık %17’sini karşılamaktadır. Fortune 500 nedir? Fortune 500 Türkiye listesindeki şirketler, 2016 net satışlarının büyüklüklerine göre sıralanmışlardır. Net satışlar, yıl içinde ana faaliyetlerle ilgili elde edilmiş hizmet ve diğer gelirleri de kapsamaktadır. Çalışmanın amacı; satış hacimlerine göre Türkiye’nin önde gelen büyük firmalarının belirlenmesi ve temel finansal göstergeleri ile birlikte sıralanmasıdır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakkı Yılmaz
Hakkı Yılmaz - 3 yıl Önce

Aksa yı tebrik ediyorum Aksa meslek

banner137

banner138