Altınova balıkçı barınağında mutlu son

Altınova’nın denize tek çıkış noktası olarak kalan balıkçı barınağıyla ilgili davada, mahkeme barınağın tersanecilere verilmesine dair ön izin sözleşmesini iptal etti.

Altınova balıkçı barınağında mutlu son

Böylece Altınova Balıkçı Barınağı’nın balıkçılık dışı faaliyetlere tahsisinin önü kapanmış oldu.

İl Genel Meclisi’nin Altınova temsilcisi AKP’li Mehmet Erdem, iki yıldır devam eden davanın Altınova halkı lehine sonuçlandığını söyleyerek, “Balıkçı barınağında mutlu sona ulaştık. Çevre Düzeni Planı’nda burası barınak olarak işlenmişti. Bilirkişi Raporu’nda daha önce plan değişikliği yapılarak askıya çıkarılmış olan barınağa herhangi bir itiraz olmadığı ve barınak olarak işlenen yer için üstün kamu yararının balıkçı barınağı olması olduğu belirtilerek, burasının tersanecilere verilmemesi yönünde çıkmıştı. Altınova’nın denize tek çıkış noktası olan bu yer şimdi belediyeye kaldı” diye konuştu.

Karamürsel Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın son celsesinde, Hakim Ünal Öztürk, davacılar Mehmet Erdem, Yener Yiğit, Emrah Özçolak, Mustafa Sancaktutan, Kemal Gülbahar’ın ve davacı vekili Aysel Gülle’nin hazır bulunduğu mahkemede kararı okudu. Tersaneciler Birliği avukatı Kerim Kartal’ın davanın reddi talebine karşın, mahkeme heyeti, Altınova Kaymakamlığı, Altınova Mal Müdürlüğü ve Altınova Tersane Girişimcileri AŞ arasında 2008’de imzalanan ön izin sözleşmesinin bilirkişilerce tespit edilen ve imar planına ilişkin balıkçı barınağına ilişkin kısmının iptaline 15 gün içinde temyiz yolu açık olmak üzere karar verdi.

YORUM EKLE