Balkan Evi Törenle Açıldı

Yalova Belediyesi tarafından yaptırılan Balkan Evi Lokal açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Balkan Evi Törenle Açıldı
Yalova Belediyesi tarafından Balkanlardaki kardeş şehirlerin kültürlerini yansıtan objelerin yer alacağı ve bu yönüyle aynı anda bir müze görevini üstlenecek olan Balkan Evi GOP Mahallesinde düzenlenen törenle hizmete girdi. Yalova Vali Yardımcısı Mehmet Kalyoncu, Yalova belediye Başkanı Yakup Koçal, AKP Yalova İl Başkanı Mustafa Pehlivan, Çiftlikköy Belediye Başkanı Metin Dağ, Altınova Belediye Başkanı Metin Oral ile Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan'ın da katıldığı tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Törenin açılış konuşmasını ise Yalova Balkan Göçmenleri Derneği Başkanı Lütfü Özgür gerçekleştirdi. Balkan Evinin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Özgür, "Bugün bir bayramı kutluyoruz. 2 Yıl önce başlayan bir hayalin bugün gerçekleştiğini görüyoruz. Bu binada Balkanlarda ki kardeş şehirlerimize birer oda ayrılacak. Onlarda kendi ülkelerinin kültürünü burada yaşatacaklar. Yine Türkiye'de bir ilk olan Balkan Evi'nde Balkan Mutfağını yansıtacak etkinliklere de yer vereceğiz" dedi.

Özgür'ün ardından söz alan Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan ise, "Bugün bu kadar anlamlı bir açılışta sizlerle olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Burada STK ve yerel yönetimlerin birlikteliğinin eserini görüyoruz. Ben Balkan Evlerinin önümüzdeki süreçte diğer illerimizde de açılmasını istiyorum. Balkan Kültürünün buralarda da yaşatılması ve yaygınlaştırılmasını hayal ediyorum" şeklinde konuştu.

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal'da Balkan Kültürünün önemine değinen bir konuşma yaptı. Büyük Türk Kültürünü yaşatılmasının Balkan Kültürünün yaşatılması ile mümkün olacağına değinen Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, "Son günlerde yaptığım bir çok açılışta şu anda duyduğum kadar büyük bir heyecan duymadım. Çünkü bu sadece bir mekan açılışı değil bir kültür evinin açılışı. Biz biliyoruz ki Balkanlar demek aslında Anadolu demek. Balkanlar aslında Orta Asya demek. Hoca Ahmet Yesevi'den başlayıp Balkanlara kadar uzanan erenler işte bu kültürün binlerce yılda oluşumunu Gerçekleştirmişlerdir. Bugün Balkan Kültürünün yaşatılması demek, Türk Kültürünün yaşatılması demek. Balkan kültürüne sadece bir yerel coğrafyadaki kültür olarak bakamazsınız. Büyük Türk Milleti bir Balkan özetidir. Onun için Balkan Kültürünün yaşatılması ve tanınmasını önemsiyoruz" diye konuştu.
Konuşmaların ardından Bal-Göç Derneği Başkanı Lütfü Özgür Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal ve Cengiz Dereli'ye katkılarından dolayı seramik birer tabak sundu.

Balkan Evinin açılış kurdelesini ise Yalova Vali Yardımcısı Mehmet Kalyoncu, Yalova belediye Başkanı Yakup Koçal, AKP Yalova İl Başkanı Mustafa Pehlivan, Çiftlikköy Belediye Başkanı Metin Dağ, Altınova Belediye Başkanı Metin Oral ile Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan ve Bal-Göç Dernek Başkanı Lütfü Özgür birlikte kestiler. Davetliler daha sonra Balkan Evini gezdiler.  
YORUM EKLE