Biber gazı vakasında polis de anlaşamadı

27 Mayıs’ta Yalova’da iki grup arasındaki kavgaya müdahale eden polisin sıktığı biber gazı sonrası hayatını kaybeden Çayan Birben olayıyla ilgili olarak 29 Haziran’da verilen polis ifadelerindeki çelişki, ulusal basının gündeminde yer aldı.

 Biber gazı vakasında polis de anlaşamadı

 Çeşitli kanalların ve gazetelerin verdiği haberlerde, olay yerinde biber gazı sıkan iki polisin ifadelerindeki çelişkiler ön plana çıkartıldı. Polislerden İ.B., biber gazının yüze sıkılması gerektiğini, yoksa kendilerinin de gazdan etkileneceğini belirterek, yetkiyi veren İçişleri Bakanlığı’nın sorumlu olduğunu savunurken, bir diğer polis T.C. ise biber gazını sıkarken bire bir yüze değil, ortaya sıktıklarını söyledi. Polisler, Çayan Birben’in astım hastası olduğunu söylemediği şeklinde ifade verirken, Soner Dinç ve Uğur Yıldırım adlı tanıklar, astım hastası olduğunu belirten Çayan'ın fenalaşmasının ardından ambulans istediğini, ancak aracın çağırılmadığını söylüyor.

Abdullah Baştürk Parkı’nda yaşanan olayın ardından fenalaşan Çayan Birben, kaldırıldığı Yalova Devlet Hastanesi’nde iki gün sonra hayata veda etmişti. Olayla ilgili ön raporda ise Birben’in ölüm nedeninin beyindeki iç kanama ve balonlaşma nedeniyle gerçekleştiği yazılmıştı. Ayrıntılı ve tam raporun kamuoyuna açıklanması ile olaydaki soru işaretlerinin aydınlanması bekleniyor.

 

 

YORUM EKLE

banner137

banner138