Bir yazarın “Deprem Anıtına” gözyaşları

Yalova’da 15 yıl yaşayan öğretim görevlisi ve yazar Güldem Şahan, depremle ilgili yazdığı yeni romanı için fotoğraf çekimine geldiği Deprem Anıtı’nın bakımsız ve içler acısı durumuna tepki gösterdi.

Bir yazarın “Deprem Anıtına” gözyaşları

Şahan, “Bizler o anıtın anlamını iyi biliriz, böyle bir ihmal olmaz” dedi. Yeditepe Üniversitesi Kuzey Hazırlık Okulu'nda Akademik Koodinatör Asistanı olarak görev yapan, Maviada ve Şiirce gibi edebiyat dergilerinde öyküleri yayınlanan Şahan, son romanında deprem konusunu ele aldı. Yalova ve depremi konu alan romanı için deprem anıtını fotoğraflamak üzere kente gelen Şahan, gördüğü manzaraya ise depremi Yalova’da yaşayan birisi olarak tepkisiz kalamayacağını söyledi.

 

“Bizler o anıtın anlamını iyi biliriz”

 

Şahan, “Ben Yalova'da 15 yıl yaşadım, depremi orada yaşadım. Şimdi İstanbul'da oturuyorum, Yeditepe Üniversitesi'nde hocayım ve yazarım. Yeni romanım Yalova ve depremle ilgili olacağı için Yalova'ya geldim ve deprem anıtının fotoğraflarını çekmeye gittim. Fotoğraf çekemedim, oturup ağladım. Lütfen gidip görün ve bu sorunu dile getirin. Bizler o anıtın ne anlama geldiğini çok iyi biliriz. Anıt terkedilmiş adeta, umumi tuvalete dönüşmüş. Kokudan durulmuyor. Her biri bir mezar taşı anlamındaki mermerlerin üzerinde yazılar, boyalar... Mozaikler pislikten görünmüyor. Bir görevli, bir bekçi bile yok. Fotoğrafların sergilendiği salonlar kapalı. Böyle bir saygısızlık, böyle bir ihmal olamaz. Bizler bu kadar mı yitirdik değerlerimizi? İnsanlarımızın duyarsızlığı, terbiyesizliği, saygısızlığı diyemeyiz. Sorumlu kurumlar nerede? Belediye nerede? Şiddetle kınıyorum sorumluları ve çok üzgünüm” diye dile getirdi.
YORUM EKLE