Bisiklette güvenli sürüş

Perşembe Akşamı Bisikletçileri (PAB) Yalova grubu bahar turlarına devam ediyor. Her geçen gün yeni bisikletçilerin katıldığı PAB etkinliklerinin 2,si düzenlendi.

Bisiklette güvenli sürüş

Yalova Heykel’de buluşan bisikletçiler tur kaptanı Murat Arman ve Kani Yaşar eşliğinde Samanlı Köyü’ne pedal çevirdiler. Araç trafiğinin devam ettiği bölgelerde özellikle güvenliğe önem veren ekip hız ve trafik kurallarına dikkat çekti. Özellikle bisiklet sürücülerine şehir içi trafik kuralları anlatıldı.

Şehir içi bisiklet kullanımını nasıl mümkün olduğunca güvenli hale getirebilineceği konuşulurken trafik kuralları anlatıldı. Her zaman sağ tarafta sürünmesi gerektiği hiçbir zaman trafiğe ters yönde sürülmemesi gerektiği aktarıldı. Tur kaptanı Kani Yaşar, ‘En önemli konulardan birisi de şerit değiştirirken mutlaka bisikletteki ya da kasttaki ayna yardımıyla arkaya bakılmasıdır. Yolda tehlikeli şeylere dikkat edilmesi gerekir; çakıl ya da çukur gibi şeyler kontrolü kaybetmeye sebep olabilir. İyi bir sürücü yol kurallarını takip eder. Trafik levhalarını tanıması da güvenli sürüşü sağlar’ dedi.

PAB Yalova grubunun sosyal medyadan ‘Perşembe Akşamı Bisikletçileri Yalova’ grubundan ulaşılabilir.

Oya Erkan

 

 

 

 

 

YORUM EKLE