Büyük Proje Atatürk’ün Emrettiği Şekilde Yeniden Başlıyor

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Yalova Tema Vakfı tarafından düzenlenen kahvaltılı toplantıya katıldı.

Büyük Proje Atatürk’ün Emrettiği Şekilde Yeniden Başlıyor

Yalova Tema Vakfı’nın faaliyetlerinin değerlendirildiği kahvaltılı toplantıya; Başkan Salman’ın yanı sıra, TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan, Yalova Barosu Çevre Komisyonu Üyesi Avukat Zeki Öcal, Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Kent Konseyi Başkanı İsmail Mutlu, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Hüseyin Aydın, Iğdırlılar Derneği Başkanı Ayşat Artan, Yeni Yaşam Engelliler Derneği Başkanı Lale Dondurmacı, Şehir Plancıları Odası Temsilcisi Ergüler Falay, Batı Trakyalıları temsilen Avukat İsmail Altay ile derneklerin üyeleri katıldı.

Başkan Salman’a Teşekkür Mektubu

Kahvaltılı toplantıda ilk konuşmayı gerçekleştiren TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan, “Bu güzel günde sizlerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Hepiniz hoş geldiniz. Bu toplantımıza kadar birçok belediyeyi ve müdürlüğü ziyaret ederek yaptıkları çevre odaklı çalışmalardan dolayı kendilerine teşekkürlerimizi ilettik. Şu anda aramızda Yalova Belediye Başkanımız Vefa Salman bulunuyor. Onunda kent merkezimizde yaptığı önemli bir çalışma bulunuyor. Tüm dünyaya çevrecilik dersinin Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından verildiği çevre abidesi olan Yürüyen Köşkümüzün çevresini yani doğu sahil bandını çevre dostu projesiyle bizlere kazandırdı. Bizde ona sizlerin huzurunda teşekkür mektubunu sunuyoruz. Onun sayesinde burası Türkiye’nin ilgi odağı haline geldi. O nedenle kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

 “Atatürk’ün emrettiği şekilde tekrardan ağaçlandırmaya başlıyoruz”

“Vefa Salman himayesinde başka bir kampanyayı bugün başlatıyoruz” diyerek sözlerine devam eden Faruk Tezcan, “Öncelikle bu kampanyamızı hazırlayan Yalova Barosu Çevre Komisyonu Üyesi ve Avukat olan Zeki Öcal’a da teşekkürlerimi sunuyorum. Kendisi de şu anda burada bizlerle. Yalova’dan başlayarak Termal’e kadar Atatürk Çınar ağaçları diktirmişti. Ancak onların bir bölümü çeşitli nedenlerle kurudu. Bir bölümü de Termal-Yenimahalle arasında barajın altında kaldı. Biz bunu yeni baştan Atatürk’ün emrettiği şekilde tekrardan ağaçlandırmaya başlıyoruz. Bunun başlangıcını da Yürüyen Köşk yolunda Atatürk’ün anısına 10 tane çınar ağacı dikerek gerçekleştireceğiz” dedi.

“Biz burayı Atatürk’ün kentine yakışır hale getirdik”

Tezcan’ın ardından konuşmasına başlayan Başkan Salman, “Ben öncelikle TEMA Vakfı Yalova Şubesi’ne Faruk Tezcan nezdinde çok teşekkür ediyorum. Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Ben seçildiğimden beri Yürüyen Köşk’ün sadece Yalova’nın değil, Türkiye’nin ve Dünya’nın markası olması için çalışmalar yapıyorum. Ata’mız tarafından dünyaya çevrecilik dersinin verildiği bu çevre abidesini insanların gelip görmesi ve gezmesi için her platformda, yurt içinde ve yurt dışında anlatmaya, tanıtmaya devam ediyorum. Bunun karşılığını da alıyoruz. Yürüyen Köşk yolu ne yazık ki ben meclis üyesi olduğum zamanlarda yapılmış daha da ellenmemişti. Aydınlatması ve peyzaj çalışması yoktu. Göreve geldiğimizde biz, burayı Atatürk’ün kentine, bizlere bıraktığı en büyük miras olan Yürüyen Köşk’e yakışır hale getirdik. Giderek ziyaretçi sayısını arttırmaya başladık. 2016’dan 2017’ye kadar ziyaretçi sayısı 10 bin kişi artmıştı. Sayı 26.500’den 36.650’ye çıkmıştı. Eylül sonu itibariyle son rakam 40 bini geçti. 28 Ekim’de bir rekor kırıldı. Bir günde 1209 kişi gezdi” dedi.

“Kentimizin doğa kenti olarak kalmasını sağlamalıyız”

“Yalova’ya yapılacak en büyük iyilik, en büyük güzellik, Yalova’nın doğa kenti olmasını, çevre kenti olmasını benimseyip bu şekilde muhafaza edilmesini sağlamaktır” diyen Başkan Salman, “Neden mi? İstanbul-Kocaeli-Bursa gibi beton yapılaşmanın yoğun olduğu üçgende yani beton çölünde bizim kentimiz yeşillikle dolu bir vaha halinde. Türkiye’nin en küçük yüzölçümü olan kentiz. Sadece 850 kilometrekareyiz. Ama ne mutlu ki yüzde 58’imiz resmi tescilli orman. Bunu bile koruyup kollasak Yalova’ya yeter. Burası bir oksijen deposu. Ben bunu seçildiğimden beri ifade ediyorum. Burası yeşil bir kent, bir orman kenti” dedi.

“Yalova kesinlikle 4 katın üstüne çıkmayacak”

“Yalova’mız birinci dereceden deprem bölgesi. Bu kentin imarını asla ve asla 4 katın üstünden vermeyeceğim” diyerek sözlerine devam eden Başkan Salman, “Belediye meclisine de getirmeyeceğim. Bunu tekrar ve tekrar söylüyorum. Yalova kesinlikle 4 katın üstüne çıkmayacak. Sonra ne oldu biliyor musunuz? Cumhurbaşkanı da içişleri bakanı da çevre ve şehircilik bakanı da benden bir iki yıl sonra aynı şeyi söylediler. Biz İstanbul’a Trabzon’a ihanet ettik. Kim haklı çıktı biz haklı çıktık. Yalovalılar haklı çıktı. Bunun arkasında durmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 “Ben sonuna kadar destekçisiyim”

Başkan Salman, “Son olarak Zeki ağabeyime bu kampanyaya fikir önderliği yaptığı için teşekkür ediyorum. Ben sonuna kadar destekçisiyim. Biliyorsunuz iki taraflı ağaçlı yola hıyaban deniliyor. Gerek Gökçe barajının yapılmasıyla gerekse yolun iki bölüme ilave olmasıyla Atatürk’ün bize mirası olan Çınarlı hıyaban, kısa dar bir alanda kaldı. Eskiden olduğu Atatürk’ün zamanında yapıldığı gibi Yalova iskelesinden, Termal’e kadar iki yolu da yeniden Çınar ağacıyla donatacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Kahvaltılı toplantının ardından Başkan Salman tüm katılımcılarla birlikte doğu sahil bandına (Yürüyen Köşk Yolu) geçerek Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete uğurlanışının 80. yıldönümü nedeniyle 10 tane Çınar ağacının dikimini gerçekleştirdi ve projenin startını verdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan bingöl
Hasan bingöl - 7 ay Önce

Emeklerinie ellerinize sağlık teşekkür eserim.