Büyükelçi Fatih Ceylan Yalova Üniversitesi'ni ziyaret etti

T.C. Dışişleri Bakanlığı İkili İlişkilerden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Fatih Ceylan, Yalova Üniversitesi’ne gelerek Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Yalova Vali Yardımcısı Ergun Güngör ile görüşmelerde bulundu.

Büyükelçi Fatih Ceylan Yalova Üniversitesi'ni ziyaret etti
Büyükelçi Fatih Ceylan ülkenin dış politikalarından bahsederek, “NATO ile ilişkilerimiz ilerliyor. Son gelişmelerden de ortaya çıkan sonuç NATO için Türkiye vazgeçilmez ülkelerden biridir. 11 Eylül olaylarından sonra hem güvenlik açısından hem de dünyadaki algılamalar bakımından önemli bir yere sahiptir. 11 Eylül olaylarının en büyük faturaları bize çıkıyor. Irak ve Suriye’nin durumu ortada. Diğer değişim geçiren ülkelerin durumu ne olacak merak konusudur. Türkiye, Serbest Ticaret Anlaşması yapıp serbest ticarete yöneldi. Bu bizi her bakımdan tatmin etmek için oluşturulan bir vizyondur. Türkiye’de inişler ve çıkışlar olacak çünkü kolay bir coğrafyada bulunmuyoruz. Türkiye, Afrika’nın stratejik ortaklarından biridir. Afrika’nın 3’te 2’sinde bayrak göstereceğiz. Elimizi her tarafa uzatmak durumundayız. Bu ciddi bir görev demektir. Altından kalkmaya çalışıyoruz. Dış ilişkiler sadece dış politikalar ile yürütülmüyor. Tüm birimleri işin içine sokuyoruz.”dedi.

Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu ise, üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencilerinin çok kıymetli olduklarını belirterek, “Uluslararası İlişkilere önem veriyoruz. Yeni kurulan bir üniversite olmamıza rağmen dış ilişkiler konusunda hızlı geliştik. İlk olarak Balkan ülkelerinde bulunan üniversiteler ile iletişime geçtik. Türkiye’nin hedefleri doğrultusunda üniversiteler ile iletişime geçtik. Balkan ülkeleri, Gürcistan, Tataristan, Rusya ülkelerindeki üniversiteler ile ilişkilerimiz var. Yakın vadede Kuzey Afrika ülkeleri ile ilişkiye geçmek istiyoruz. Kendine özgü, yeni fakat hızlı bir üniversiteyiz.”diyerek iyi bir şekilde görevlerine devam ettiklerini belirtti. Son olarak Karaosmanoğlu, Erasmus programı gibi Türkiye odaklı bir projeyi de geliştirmek istediklerini, tüm Asya ve Arap ülkeleri içerisinde kendi Erasmuslarını yaratmak istediklerini, Yalova Üniversitesi olarak programın liderliğini oluşturmak istediklerini, hedef ülkeyi Türkiye tutup böyle bir çalışma yapmak istediklerini dile getirdi.

YORUM EKLE