Cemevi’nden Yargıtay’a tepki

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı üyeleri , Yargıtay’ın aldığı kararı protesto etmek için Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı.

 Cemevi’nden  Yargıtay’a tepki

Yargıtay’ın aldığı karara tepkilerini semah dönerek gösterdiler. Dernek Başkanı İsmail Toprak, Yargıtay 7. Hukuk Dairesi’nin Çankaya Cem evi Yaptırma Derneği hakkında kapatma davasını reddeden yerel mahkeme kararını oy çokluğuyla bozarak, Cemevlerinin ibadethane olmadığına, ilgili yasa ve düzenlemelere göre cami ve mescit dışındaki yerlerin ibadethane kabul edilemeyeceğine karar verdiğini hatırlattı.

Düzenlenen basın açıklamasında söz alan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Yalova Şubesi Başkanı İsmail Toprak,

Tüm Alevi örgütlerinin ve Alevilerin cemevleri konusundaki talepleri ortada iken bu karar ve söylem hükümetin inançlarla ilgili yürüttüğü açılımlardaki samimiyetsizliğini de bir kez daha ortaya çıkartıyor. Herkes bilmeli ki Aleviler için ibadethane konusunda belirleyici olan yargı kararları değildir ve cemevlerimizin ibadethanemiz olduğu gerçeğini tartıştırmayız. Bu konuda Başbakan ve Meclis Başkanı konuşamaz. Diyanet ve mahkeme karar alamaz. Biz Aleviler işte bu meydandan bir kez daha yüksek sesle söylüyoruz. Biz bu yasaları ve bu yasalara göre verilmiş kararları tanımıyoruz. Bizim ibadethanemiz cemevidir. Biz öyle diyorsak öyledir” sözlerine yer verdi.

Basın açıklamasının ardından dua edildi ve semah dönüldü.

 

 

 

 

 

 

YORUM EKLE

banner137

banner138