Cumhuriyet Coşkusu Meydanlara Sığmadı

Cumhuriyet'in 95'nci Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla Cumhuriyet Alanında düzenlenen törende guru ve mutluluk hakimdi. Çok sayıda vatandaş Türk bayrakları ile akın ettikleri meydanda Cumhuriyetin kuruluşunu coşkuyla kutladılar.

Cumhuriyet Coşkusu Meydanlara Sığmadı

Cumhuriyetin 95'nci Kuruluş Yıldönümü kutlamaları Yalova Valisi Tuğba Yılmaz’ın makamında tebrikleri kabulü ile başladı. Cumhuriyet Alanındaki kutlama töreninde Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve Garnizon Komutanı Ayhan Gedik’ halkın, askerlerin ve törene katılan grupların bayramını kutladı.  Ardından günün anlam ve önemine vurgu yapan bir konuşma gerçekleştiren Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, "Cumhuriyetimizin 95. Yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yüce Türk Cumhuriyeti asırlardın onurundan ve hürriyetinden taviz vermektense ölmeyi tercih eden bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun nişanesidir. Binlerce yıllık geleneğin toprakla buluşmuş son fidanı olarak doğan Türkiye Cumhuriyeti aradan geçen 95 yılın sonunda ulu bir çınar olma yolunda büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti bir yandan köklerine daha sıkı sarılan, diğer yandan semaya doğru yükselen kendi gövdesi ile birlikte geniş bir alanda güvenin, huzurun ve umudun adı olan bir devlettir.

Aziz milletimizin dünya tarih sahnesindeki sürecinin neredeyse tamamı bir varoluş mücadelesi şeklinde geçmiştir. 29 Ekim 1923 tarihi ise işte bu varoluşun geleceğe taşındığı ve Türk milletinin Anadolu toprakları üzerinde kıyamete kadar silinmeyecek olan son imzasının atıldığı tarihtir. Hasta adam ilan ettikleri Osmanlı’nın mirasını talan için Anadolu’ya koşanlar ecdadımızın cesareti, kararlılığı ve mücadelesi karşısında büyük bir hezimet yaşamışlardır. 29 Ekim 1923’te tüm dünyaya iradesine pranga vurdurmayacağını, kendi kaderi üzerinde hiç kimsenin müdahil olamayacağını canıyla ve kanıyla ilan eden ecdadımızdan devraldığımız birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu 15 Temmuz’da gerçekleştirilmek istenen hain darbe işgal girişimine karşı İstiklalimize, istikbalimize, demokrasimize ve Cumhuriyetimize ilelebet sahip çıkacağını tüm Dünyaya kanıtlayan aziz milletimize ilham kaynağı olmuştur” dedi.

Vali Yılmaz’ın ardından kürsüye gelen öğrenciler ise okudukları şiirlerle herkesin milli duygularını şahlandırdılar. Törende TUFAG ekipleri de birer gösteri gerçekleştirdiler. Tören Askeri bando eşliğinde gerçekleştirilen geçit töreni ile sona erdi.

Akşam ise Uygulama Oteli'nde Cumhuriyet Resepsiyonu düzenlendi.

YORUM EKLE