“Deniz suyu analizlerini dikkatle sürdürüyoruz”

İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. İbrahim Dedecan, Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak, yüzme sularının numune alımı ve analizlerini yapma, sonuçlarını ilgili belediyeler ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne bildirme, vatandaşlarla paylaşma görevini titizlikle sürdürdüklerini dile getirdi.

 “Deniz suyu analizlerini dikkatle sürdürüyoruz”

Geçtiğimiz haftalarda basında yer alan farklı analiz sonuçlarıyla ilgili olarak, analizlerin çeşitli şartlara göre farklılık gösterebileceğini kaydeden Dedecan, deniz suyu akıntıları, yüzme alanlarında ki yoğunluk, yağışlar, denize açılan dere yatakları gibi nedenlerle farklı günlerde hatta günün değişik saatlerinde alınan numunelerde bile farklı sonuçlara rastlanabildiğini kaydetti.

Dedecan, yüzme suları ile ilgili numune alımları ve analiz sonuçlarının değerlendirmesinin 09.01.2006/26048 sayılı “Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği” kapsamında yürütülmekte olduğunu ifade ederek, “İlgili Yönetmelik gereği İlimizde her yıl Mayıs ayında Başkanlığı Vali Yardımcısı tarafından yürütülen, üyeleri ilgili kurum amirlerinden oluşan bir komisyon marifetiyle, halkın yoğun olarak denize girdiği plajlar göz önüne alınarak, numune noktaları belirlenir. Haziran ayı başından Eylül ayı ortasına kadar 15 günlük periyotlarla belirlenen noktalardan numuneler alınarak Halk Sağlığı Laboratuvarında analizleri yapılır. Tüm analiz sonuçları ilgili Yönetmelik gereği Halk Sağlığı Müdürlüğümüz web sayfasında (www.yalovahalksagligi.gov.tr) yayınlanarak halkın bilgilendirilmesi sağlanır. Halkımız tarafından anlaşılmasında güçlük çekilen kılavuz ve zorunlu değerler tablomuzda belirtilmiş olup, özellikle vatandaşlarımızın zorunlu değere dikkat etmeleri gerekmektedir. Zorunlu değerleri aşan analiz sonuçları, halk sağlığı açısından risk oluşturabileceğinden, yüzme alanının geçici olarak kapatılması ilgili belediye ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne bildirilmekte ve ivedi olarak gerekli önlemlerin alınması istenmektedir. Analiz sonuçlarının değişkenlik göstermesi de dikkate alınması gereken özellik olup; deniz suyu akıntıları, yüzme alanlarında ki yoğunluk, yağışlar, denize açılan dere yatakları vb. bunun sebeplerindendir. Bu nedenle farklı günlerde hatta günün değişik saatlerinde alınan numune sonuçları dahi değişkenlik gösterebilmektedir. Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak, yüzme sularının numune alımı ve analizlerini yapma, sonuçlarını ilgili belediyeler ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne bildirme, vatandaşlarla paylaşma görevimizi titizlikle sürdürmekte olup; Yalova halkına ve Yalova’ya gelen misafirlerimize mutlu ve sağlıklı tatiller dileriz” diye konuştu.

 

 

YORUM EKLE

banner137

banner138