“Depremin Ayak Sesleri”

Jeoloji Mühendisleri Odası Yalova Temsilcisi Osman Kendir Marmara’da ciddi bir gerilim gözlendiğini bunun da beklenen depremin ayak sesleri olduğunu dile getirdi.

“Depremin Ayak Sesleri”

Yalova’nın Marmara’da meydana gelecek her depremden etkileneceğini dile getiren Jeoloji Mühendisleri Odası Yalova Temsilcisi Osman Kendir,  Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından yayınlanan fay hatlarını ve yaşanan depremleri gösteren haritanın da Marmara’da bir gerilimin olduğunu işaret ettiğini söyledi. Kendir, “Konuyu Yalova özelinde değerlendirdiğimizde bütün oklar bizi gösteriyor. Doğuda Yalova açıkları, batıda ise Saros körfezi gerilmenin iki uçta oluştuğunu ve ortada stres birikiminin olduğunu işaret ediyor. Bu bize Marmara Depremi’nin bugün olmazsa bile yakın zamanda yani 10 ila 30 yıl içinde olacağının ipuçlarını veriyor. Ve 7 yada üstü bir deprem bekliyoruz. Bu nedenledir ki şehirlerin deprem öncesi dönüşmesi yararınadır ve bir bina bile az hasar alsa bir can bile kurtulsa bunun bizim ailemizden biri olabileceğini düşünerek hareket etmeliyiz” dedi.

“50 binlik planda depremsellik es geçilmiş”
Yalova’nın, Bursa’nın Gemlik ilçesi örneğinde olduğu gibi taşınmaya pek uygun olmadığını da dile getiren Kendir, “Gemlik merkezi de fay hattı üstünde ve bu konuda taşınma kararı alındı. Ancak Gemlik fay hattının tam üstünde. Bizde ise sorun zemin-yapı ilişkisi ile çözülebiliyor. Bu nedenle taşınma KHK'sı Yalova'ya pek uygun değil.  Çünkü bu tip kararlarda uygulama zorluğu var ve çözümü neredeyse imkansız durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Tabi birde bizim üst ölçekli 1/50 binlik çevre düzeni planlarımız rezerv alan riskli alan gibi öneriler içermiyor ve maalesef de gelecek için yön vermiyor durumda. Depremsellik neredeyse es geçilmiş” diye konuştu.


 

YORUM EKLE