Egemen Bağış Yalova’da

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Yalova’yı ziyaret ederek Altınova’daki Hersek Osmanlı Evi’ni açtı.

Egemen Bağış Yalova’da

  Yalova’ya gelen Bakan Bağış, göndermelerde bulunarak “Türkiye'ye düşmanlık yapmayı maharet sayanları Fransız seçmeni balık tutmaya gönderdi. Fransa'nın yeni hükümetinin Türkiye ile dostane ilişkiler kurma yönünde arzulu olduğunu gözledik" dedi.

Altınova’daki  5. Kültürler Buluşması Programı içi Yalova'ya gelen Bakan Egemen Bağış, Vali Esengül Civelek'i ziyaret etti. Valinin vazo hediye ettiği Bağış, daha sonra yürüyerek esnaf ziyaretinde bulundu. AK Parti'yi ziyaret eden Bağış, İl Başkanı Mustafa Pehlivan ve Yalova Milletvekili Temel Coşkun'dan Yalova hakkında bilgi aldı.

Yalova’daki temasları sırasında açıklamalarda bulunan Bakan Egemen Bağış,"Türkiye'nin dostluğu çok kıymetlidir. Türkiye kendine dostlukla yaklaşanlara hep dostlukla karşılık vermiştir. Türkiye'ye düşmanlık yapanlar da kaybetmişlerdir. Şu andan itibaren Türkiye önündeki süreci değerlendirirken bu hassasiyeti gösterenlere aynı hassasiyetle karşılık verecektir. Fransa, Türkiye ile ilişkilerini güçlendirmek isterse 75 milyonluk Türkiye pazarının yanı sıra Türkiye'den 3.5 saatlik uçuş mesafesindeki 56 pazara da çok rahat ulaşabilme imkanı bulacaktır. Geçenlerde İstanbul'da üçüncü boğaz köprüsü ihalesi vardı. Fransa'nın en büyük inşaat firmalarından bir tanesi Türkiye'deki muadili şirketleri tek tek dolaşıp, 'İhaleye birlikte girelim' dedi. Bizim firmalardan hiçbiri Fransız firmasıyla ortaklık kurmak istemedi. Bu devlet baskısıyla değil, firmaların içgüdüsel tepkisiyle oldu. Bunu gören Hollande yönetiminin, kendi firmaları açısından da Türkiye ile ilişkilerin önemli olduğunu anlaması lazım” şeklinde konuştu.

Yalova’daki ziyaretlerinin ardından Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci  Egemen Bağış Altınova’ya geçerek Altınova Belediyesi 5. Kültürler Buluşması Programına katıldı.

Bağış, Altınova’da Hersekzade Ahmet Paşa Camiinde Osmangazi, Evliya Çelebi ve ecdadımıza dua okunmasının ardından, Hersek Osmanlı Evi açılışını gerçekleştirdi.

YORUM EKLE

banner137

banner138