Eğitim-İş ve TGB, “Andımız” İçin Sokağa İndi

Okullarda okutulan, “Andımız” hakkında Danıştay 8. Dairesi’nin verdiği karara derhal uyulmasını isteyen Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ile Türk Eğitim-İş Sendikası Yalova Şubesi 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda bir basın açıklaması yaptılar.

Eğitim-İş ve TGB, “Andımız” İçin Sokağa İndi

TGB ve Türk Eğitim-İş Sendikası Yalova Şubesi 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında toplanarak Danıştay 8. Dairesi’nin verdiği Andımız kararının derhal uygulamaya alınmasını talep etti. Burada söz alan TGB Yalova Temsilcisi Koray Aydoğan, "Türk gençliği olarak, Danıştay 8. Dairesinin verdiği andımız kararını sevinç ve coşkuyla karşılıyoruz. Bu isabetli ve yerinde karar Türk milletinin bağımsızlık mücadelesindeki kararlılığını ve azmini pekiştirmiştir. 8 Ekim 2013 yılında kaldırılan andımız, Türk milletinin önüne demokratikleşme paketi halinde sunulmuş, PKK ve FETÖ'nün sevinç ve mutluluk çığlıklarıyla kaldırılmıştı. Türk gençliğinin vatansever, milliyetçi ve Atatürkçü duygularını tahrip etmeye çalışan kuvvetler önce andımıza saldırmışlardır. Çözüm sürecinin en büyük ihanetlerinden olan bu karar, o dönem Türk gençliğinin kalbinde derin bir yara açmıştır. Gençliği milli kimliğinden koparma çalışmaları, emperyalist kuvvetlerin ve Türkiye düşmanlarının ekmeğine yağ sürmektedir. Türk gençliği olarak bu ihaneti o dönemde cevapsız bırakmadık ve ülkemizin her köşesinde andımızı okuduk ve öfkemizi gösterdik. Türküm denmesinden mi? Doğruyum, çalışkanım denmesinden mi ya da varlığını, milletinin varlığına armağan edecek kadar vatan sevgisiyle kuşanmış bir nesilden mi rahatsız oluyorsunuz? Andımızın kaldırılmasına en büyük mutluluğu duyan, Fethullah Gülen'in, Türk milletinin önüne altın tepsiyle sunduğu altın neslin 15 Temmuz'da neler yaptığını görmediniz mi? Hiç mi ders almıyorsunuz? Bu kendini bilmez ve savurgan açıklamalara karşı en büyük cevabı yine Türk gençliği verecektir. Ülkemizin her yerinde andımızı okuyarak gençliğin iradesini ve kararlılığını herkese göstereceğiz” dedi.

“Karar uygulanmalıdır”

Eğitim-İş Sendikası Yalova Şube Başkanı Mustafa Aşina ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın Danıştay’ın kararına derhal uyması gerektiğini söyledi ve ekledi: "Türk Milleti’nin doğru, çalışkan ve Atatürk’ün izinde olduğunu yarının geleceği olan çocuklarımızın zihnine yazan öğrenci andı, 5 yıldır sürdürdüğümüz hukuk mücadelesinin ardından okullara geri dönmüştür. Ulusal değerlerle kavgalı olduğunu her uygulamasında ortaya koyan AKP’nin, ümmet toplumundan ulus toplumuna geçişin sembolü olan öğrenci andını, bir yönetmelik değişikliğiyle kaldırmasıyla başlayan hukuk savaşında üst yargı, son noktayı koymuştur. Danıştay 8. Dairesi öğrenci andının okunmasının kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin iptaline karar vermiş, bu kararında; öğrenci andında yer alan kavram ve ilkelerin, Anayasamızda anlamını bulan kavram ve ilkeler olduğu gibi milli eğitim sistemimizin kanun ve yönetmelikte belirlenen, düzenlenen temel amaçlarını ortaya koyduğu vurgulanmıştır. Ortak kültür birliğine dayalı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucu iradesi ve özüyle çelişen bu çarpık bakış açısını şiddetle kınıyoruz. Kararın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından acilen uygulanmasını ve öğrenci andının tekrar mevzuata girmesini talep ediyoruz. Eğitim-İş olarak; MEB’in Danıştay’ın ilgili kararının gereğini yerine getirmemesi halinde her türlü hukuki ve örgütlü mücadelemizi sürdüreceğimizi duyuruyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

banner137

banner138