banner131

Eğitim-Sen Dayanışma Yemeği Gecesinde Buluştu

Eğitim-sen’in bahane cafe’de düzenlenen dayanışma yemeğine sendika üyeleri ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra Eğitim-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Mustafa Ecevit ile Merkez Denetleme Kurulu Üyesi Fahrettin Eşgünoğlu da katıldı.

 Eğitim-Sen Dayanışma Yemeği Gecesinde Buluştu

Yemek öncesi bir konuşma yapan Eğitim-Sen Yalova Şubesi Başkanı Fatih Tunç, AK Parti döneminde eğitimin her geçen gün daha da ticarileştirildiğini söyledi. Başkan Tunç, “Eğitimin temel insan hakkı olması, kamusal finansman yoluyla bütün yurttaşlara eşit parasız olarak sunulması gerekirken, AK Parti döneminde eğitim her geçen gün daha fazla piyasa ilişkileri içine çekilmiştir. Eğitim daha da çok ticarileştiriliyor. AİHM kararına rağmen zorunlu din dersi uygulamasında ısrar edilmekte, çocuklara yönelik ayrımcı uygulamalar sürmektedir. Başbakan ve milli eğitim bakanının öğretmenler hakkında sarf ettiği sözler, öğretmenlik mesleğinin değersizleştirilmesi ve itibarsızlaştırılmasının yanı sıra öğretmenleri hedef gösteren ve eğitimcilere yönelik yaşanacak olası şiddet girişimlerini teşvik eden nitelikte ifadelerdir” dedi.

Başkan Tunç’un ardından bir konuşma da Eğitim-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Mustafa Ecevit yaptı. Ecevit, “4x3 yasası bu ülke topraklarında uygulanamaz, uygulattırmayacağız. 28-29 Mart’ta Türkiye’nin dört bir yanında ve başta milli eğitim bakanlığının dibinde 2 gün direndiysek ve orada yattıysak, parlamentodaki yasal gücün ortaya çıkardığı yasa gerçekleşir anlamında değildir. Her geçen gün daha çok dayanışmaya ihtiyacımız var. Öyle bir iktidarla karşı karşıyayız ki operaya mescit yapmaktan, insanın kendi bedenine ait olan karar verme yetkisini dahi ağzında bulan bir Türkiye bizim yaşayacağımız, bizim düşündüğümüz çağdaş bir Türkiye değildir. Bu iktidarın bir sonu vardır. O sonu hazırlayacak olan emekçilerdir” dedi.

 

YORUM EKLE