banner134

Enstitü Projeleri Ödül Aldı

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü İstanbul Sanayi Odası (İSO) 2018 Çevre Ödülleri yarışmasında ödüle layık görüldü. Enstitünün ödülünü Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum takdim etti.

Enstitü Projeleri Ödül Aldı

Türkiye'nin köklü sanayi kuruluşlarının daha çevreci ürünlerinin, daha az enerji ve ham madde ile üretim sağlayan projelerinin, sürdürülebilirlik ve çevre yönetimi konusundaki çalışmalarının yarıştığı İSO 2018 Çevre Ödülleri sahiplerini buldu. Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü‘nün de ödüle layık görüldüğü yarışmada Dr. Yasin Özdemir, Seda Kayahan, Aysun Öztürk ve Mehmet Özkan dan oluşan proje ekibinin "Su ve Tuz Kullanılmadan Sofralık Zeytin Üretimi Ceviz Yeşil Kabuğunun Susuz Soyma Sistemi" ismi ile sunduğu TAGEM destekli 3 devam eden ve 1 tane sonuçlanan proje, akademisyen dalında ödül aldı.

İSO Başkanı Bahçıvan, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en köklü ve güçlü sivil toplum kuruluşlarından olan İSO'nun, 1990 yılında ilk çevre şubesini kuran oda olarak, ülkenin ekonomik, toplumsal, çevresel ve kültürel konularında çözüm arayışlarının parçası olmaya dayalı sorumluluğa sahip olduğunu söyledi.

Bu bağlamda İSO Çevre Ödülleri ile bakanlığın bir paydaşı olarak çevre konusundaki toplumsal farkındalığı pekiştirmek ve geliştirmeyi amaçladıklarını kaydeden Bahçıvan, İstanbul'un moda, finans, turizm ve hizmet odaklı bir istihdam yapısına dönüşmesine yönelik 2009 yılında hayata geçirilen çevre düzeni planına değindi.

Taha Arslan

YORUM EKLE