Greenpeace, ‘Yalova kömür istemiyor’

Greenpeace, Yalova’da kurulması planlanan kömürlü termik santralini pankart açarak protesto etti. Greenpeace, Yalova’nın yerel meclislerini ilin geleceği ve halkın sağlığını gözetecek kararlar almaya davet etti.

Greenpeace, ‘Yalova kömür istemiyor’

Yalova’da kurulmak istenen termik santral için Yalova İl Genel Meclisi’nin Cuma günü alacağı karara karşı Greenpeace, Meclis önünde, üzerinde ‘Yalova kömür istemiyor’ yazan pankart ile santrale karşı ‘hayır’ dedi. Cuma günü kararın alınacağı İl Genel Meclisi’nin çalışanlarına ‘Yalova kömüre ve kimyasal atığa karşı açıklamasını dağıttı. Kömür yakıtlı termik santraller ve VOPAK gibi kimyasal depolama terminallerine afet riski yüksek olan Yalova ilinde Greenpeace Akdeniz olarak Yalova halkının termik santrale karşı iradesini destekledikleri belirtti. Greenpeace Yalova Yerel Gönüllü Grubu, yaptığı basın açıklamasında ‘ Yalova’nın yerel meclisleri, 1/25 Binlik Yalova Çevre Düzeni Planı’nı korumalı, ilin depremselliğini ve halkın sağlıklı çevrede yaşama haklarını gözeterek, plana dair çevresel hassasiyetleri geliştirmelidir. Yalova sınırları içerisinde, Türkiye’de bir ilk olarak kömürlü termik santral ve yeni kimyasal depolamaları sınırlayan kararları alan yerel meclislerin ve siyasilerin, alınan bu kararlardan geri dönüş yapması asla kabul edilemeyecek bir durumdur.

1999 felaketini, kimyasal sızıntı felaketiyle birlikte yaşayan Yalovalıların, daha fazla kapasite artışına ve daha fazla riske tahammülü yoktur. Termik santral ve kimyasal depolama dayatmasına ‘hayır’ diyecek irade, Yalova siyasetçilerinde vardır ve olmalıdır. Bölgenin depremselliğini, söz konusu tesislerin yerleşim alanlarına yakınlığı, sağlık koruma bantlarının olmadığını, içerdiği riskleri görmezden gelen, gelecek nesillerin yaşamını riske atanlar, bu davranışlarının sorumluluğunu da taşıyacaktır.

YORUM EKLE