Hama’da yapılan katliamı kınadılar

Hacı Ömer Anlayışlı öncülüğünde ortak bir basın açıklaması yapan Yalova Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşları, Suriye’den gelen katliam haberlerini ve Beşşar Esad yönetimini kınadı.

 Hama’da yapılan katliamı kınadılar

 Cevdet Aydın Parkı’nda bir araya gelen ve Eğitim Bir Sen Başkanı Zekeriya Yayla’nın da destek verdiği sivil toplum kuruluşu üyeleri adına açıklamayı okuyan Hacı Ömer Anlayışlı, “Mart 2011 tarihinden bu yana içinde kadın ve çocukların da olduğu 20 binden fazla insan, Esed rejimine bağlı güçlerin Suriye halkına zalimane saldırıları sonucu hayatını kaybetti. Suriye intifadası dün Hama kentinin Tireymse köyünde korkunç bir vahşetle karşı karşıya kalarak büyük bir kayıp verdi. Başladığından bu yana Ortadoğu halklarının özgürlük ve adalet mücadelesinde, Müslüman ülkeler içinde en sahipsiz ve desteksiz kalanı Suriye oldu. Dünyanın gözü önünde devlet terörü ile katledilen Suriye halkı, uluslararası camianın iki yüzlülüğünün ve İslam dünyasının duyarsızlığının kurbanı olmaktadır” diye konuştu.

 

“Seyirci kalınmasının hiçbir insani nedeni olamaz”

 

Anlayışlı, “Esed yönetimindeki Suriye ordusunun Hama’daki Tireymse köyünü tanklarla kuşatıp ardından kadın, çocuk ve yaşlı demeden bombardımana tutması ve 300’ü aşkın Suriyeliyi katletmesi ve 350’den fazla kişinin yaralanmasına neden olması kabul edilemez. Bu zulüm, ‘stratejik hesaplar’la gölgelenemez, karartılamaz ve görmezden gelinemez. Kardeşlerimizin tank ve bombalarla hunharca katledilişlerine seyirci kalınmasının hiçbir makul, meşru ve insani nedeni olamaz. Bizler, ‘Rabbimiz, bizi zalim olan ülkeden kurtar, bize sahip çık’ diye feryad edenlerin yanında olduğumuzu haykırmak istiyoruz. Bizler, Sırplar daha dün BM kontrolünde Bosnalı Müslümanları katlettiği gibi, bugün de Kofi Annan gözetiminde Esed katliamına seyirci kalmak istemiyoruz. Gerek batılı ülkelerin gerek Rusya ve Çin’in gerekse de İran’ın stratejik hesaplarla mazlumların akan kanlarına duyarsızlığını kınıyoruz ve kan akmaya devam ederken bu ülkelerin tavırlarını reddediyoruz. Müslümanlar olarak Rabbimiz tarafından kardeşler kılındığımız bilinciyle, Esed yönetimi ve ona sessiz kalan tüm odakları nefretle kınıyoruz. Mazlum Suriye halkının yanında olmamızın, adil şahitliğimizin bir gereği olduğuna inanıyoruz” dedi. Hama’da şehit olanlara Allah’tan rahmet dilediklerini söyleyen Anlayışlı, bir kez daha onların yanında olduklarının bilinmesini istediğini dile getirdi.

 

 

 

YORUM EKLE

banner137

banner138