İDO için İBB’nin yanıtı olumsuz

İDO’nun esnek fiyat politikası ve öncelikli geçiş uygulamalarından geri adım atılması için İl İnsan Hakları Kurulu’nun yaptığı girişimlere ilk dönüş İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden geldi.

İDO için İBB’nin yanıtı olumsuz

İBB’den kurula gönderilen yazıda, İDO’nun fiyat politikasına kendilerinin müdahale edemeyeceği dile getirildi. Kurul, geçtiğimiz ay aldığı ve tekelci uygulamalardan vazgeçilmesi gerektiğini belirten, ilgili yasaların ifade edildiği tavsiye kararını, Başbakanlık İnsan Hakları Kurumu, Rekabet Kurulu, Ulaştırma Bakanlığı, İBB gibi kurumlara göndermişti. Kurulun Haziran ayı toplantısında İBB’den gelen yanıt okundu.

 

“İBB İDO’nun fiyatlarına müdahale edemeyiz diyor”

 

Kurul Başkanı ve Vali Yardımcısı Ayhan Durmuş, gelen yazıda blok satış yöntemiyle İDO’nun özelleştirildiğinin ifade edildiğini, Büyükşehir belediyesinin yalnızca İstanbul içi şehir hatlarında fiyatla ilgili ayarlama yapma yetkisinin bulunduğuna ve İDO’nun dış hatlarına müdahale edilmesinin söz konusu olmadığına yer verildiğini aktararak, “Yine de Yalova’nın İDO’ya tepkisini kurul olarak dile getirdiğimiz için görevimizi iyi bir şekilde yerine getirdiğimize inanıyorum. Bursa ve Balıkesir’de de milletvekili düzeyinde girişimlerin olması güzel. Sanıyorum ki, AKP Yalova Milletvekilimiz Temel Coşkun da bununla ilgili girişimde bulunacak, materyal topluyor. Böyle bir konuda kurul olarak tek başvuruyu da biz yapmıştık. Kurulun faydalı olduğuna inanıyorum. Bu durum Yalova için bir zarardır, seferlerin böyle olması turistlerin gelmesini de olumsuz etkiler” diye konuştu. Kurul üyeleri, Rekabet Kurulu ve diğer yerlerden de yanıt gelmesini bekliyor.

 

YORUM EKLE