banner131

İDO’ya Balıkesir’den de tepki

İDO’nun ‘esnek’ bilet fiyatı uygulamasına Balıkesir’den de tepki var.

 İDO’ya Balıkesir’den de tepki

Önceki gün CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Bandırma İDO İskelesinde yaptığı açıklamada, esnek bilet fiyatları ile ilgili uygulamanın Rekabet Kanunu’na aykırı olduğunu söyledi.

Yalova’da da kurul kararı alınmıştı

 

Bilindiği gibi Yalova’da son olarak İl İnsan Hakları Kurulu’nda Faruk Kırtay’ın önergesi sonrası komisyon başkanı Funda Ayarcı’nın öncülüğündeki çalışmaların ardından, kurul vatandaşın haklarının ihlal edildiğine karar vererek, aldığı kararı ilgili kurumlara göndermişti. Balıkesirlilerin de aynı konulardaki sıkıntısı, Milletvekilleri aracılığıyla TBMM’ye taşınmış oldu.

 

“ÖTV’siz mazot ayrıcalığını vatandaşa yansıtmıyorlar”

 

Balıkesir Milletvekili Havutça, geçen hafta TBMM gündemine taşıdığı İDO’nun bilet fiyatları ile ilgili uygulamasını eleştirerek, uygulamanın Rekabet Kanununa aykırı olduğu gibi, ÖTV’siz mazot kullanan İDO’nun bu ayrıcalığını vatandaşa yansıtmadığını da dile getirdi. Havutça, “ Rekabet Kanununa aykırı olan İDO’nun fiyat uygulamaları tekelleşme süreçlerinde görülür. ÖTV’siz akaryakıt kullanan İDO’nun maliyeti 1,80 TL iken şehirlerarası otobüs firmaları yaklaşık 4 TL maliyeti bulunmaktadır. İDO bu ayrıcalığını vatandaşa yansıtmıyor” dedi.

 

TBMM’de soru önergesi verdi

 

Balıkesir Milletvekili Havutça, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binail Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi ile konuyu TBMM gündemine taşıdığını anımsattı. Özelleştirildikten sonra İDO’nun para tuzağı kuran bir şirket görüntüsüne dönüştüğünü ifade eden Havutça, şunları söyledi: “İDO daha önce bilet fiyatlarına dahil ettiği “Hizmet bedeli”ni şimdi “şeffaflık prensibi” gerekçesiyle ve “sistemin sürdürülebilirliği ve teknolojideki yeni gelişmelerle bağlantılı olarak güncellenebilmesi için, bilet satarken verilen hizmetlerin karşılığı olarak” bahanesiyle hizmet bedellerini gişeler, internet sitesi, çağrı merkezi ve acentalarda sattığı biletlere ayrı ayrı ücretlendirerek eklemektedir. Koltuk başına alınan Hizmet Bedeli, satış kanallarının özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Koltuk başına alınan Hizmet Bedeli, satış kanallarının özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Örneğin gişelerde satılan biletten 1 TL, İnternetten 1TL, Çağrı Merkezinden 2 TL Acentalar aracılığıyla satılan biletten 2TL hizmet bedeli almaktadır. İDO verdiği hizmetin maliyetini bile yolcunun üzerine yıkmaktadır. İnternet sitesinin parasını bile yolcuya ödeten İDO anlaşmalar yaptığı acentaların parasını da yolcuya ödetmektedir. Eskiden araç fiyatına sürücü dahil iken yeni bir sistem getiren İDO sürücü için de yolcu seçimi yapılması gerekiyor. Araç ve sürücüsü için ayrı ayrı ücret alıyor. Eski uygulamada, araç ücretleri şoför ücreti dahil olurken yeni satış sistemiyle şoför ücretleri araç ücretleri içerisinden çıkarılarak, araç ücretleri yeniden oluşturulmuştur. İDO “ücretlerimizin yolcularımız açısından daha şeffaf ve anlaşılır hale getirmek” gibi oldukça komik bir ifade ile dile getirmektedir. Bu saçma uygulamada ben aracımı İstanbul’a içinde ben olmadan gönderebileceğim demektir. Yolcudan daha çok para nasıl alırım düşüncesinin kılıfıdır bu! İDO ayrıca sadece Yenikapı-Bursa ve Yenikapı- Bandırma hatlarında hizmet veren Hızlı Feribotlarda, Pro ve Eco bilet sınıflarında, cam kenarı koltuklar için ilave ücret de almaktadır. Hatta iç hat deniz otobüsü ve hızlı feribot seferlerinde bisiklet kabul taşımayı kabul eden İDO iç hatlarda 3 TL, dış hatlarda 5 TL taşıma ücreti almaktadır” diye konuştu.

 

YORUM EKLE