“Kayıtdışının önü açıldı”

Yeni Türk Ticaret Kanunu, 1 Temmuz’da yürürlüğe girdi, ancak denetleme yetkisi ellerinden alınan mali müşavir ve muhasebeciler yasaya da uygulayıcılarına da tepkili.

“Kayıtdışının önü açıldı”

Yalova Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (YSMMMO) Başkanı İslam Doğan, yeni kanunla 107 kanun maddesinde değişiklik yapılmasına meslek camiası olarak tepkili olduklarını ifade etti.

 

“Büyük hayal kırıklığı”

 

İslam Doğan, “Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda, 3568 sayılı meslek yasamızın bize sağladığı ‘denetçi’ olabilme hakkımızda son dakika değişikliği yapılarak büyük bir haksızlıkla karşı karşıya bırakıldık. Kayıt altına girmek istemeyen, kayıt dışılıktan beslenenler nedeniyle kanunun ruhu bozuldu. Haklarımızı resmen budadılar. Uygulama bizde büyük hayal kırıklığı oluşturdu” diye konuştu.

 

“Merdiven Altı İş Yapanlar Keyiflerine Baksın”

 

Cumhurbaşkanı Gül’e meslek odası olarak mektup göndererek şikayetlerini ifade ettiklerini kaydeden Doğan, yasanın resmen eski haline çevrildiğini belirterek, “Standartlara uymak istemeyenler artık korkmasın. Büyük firmalara zaten denetim yapılıyordu. Şirketlere denetim olacaktı, şeffaf olacaktı. Hepsi değiştirildi. Bizim camiamıza verilen şirketlerin denetimiyle ilgili yetki, şirketlerin kayıt altına girme korkuları ve tepkileri yüzünden eski haline geldi. Kayıt dışı olanlar, merdiven altı iş yapanlar keyiflerine baksın. Onların dediği oldu. Muhalefeti de hükümeti de etkilediler” diye konuştu.

 

YORUM EKLE

banner137

banner138