Mimarlar Yanıltıcı Tabelalara Savaş Açtı

Üyelerimiz tarafından yapılan şikayetler doğrultusunda Tmmob Mimarlar Odası Ana yönetmeliği Madde 76 (a) uyarınca işyeri tabelası ve benzeri reklamlarında Mimar,Mimari tasarım, Mimari Proje vb. gibi görevlerle vatandaşı yanıltmaya sebebiyet verecek ilgi tabela ve reklamlar odamızca tespit edilmiştir.

Mimarlar Yanıltıcı Tabelalara Savaş Açtı

Yalova Ticaret ve Sanayi odası, Esnaf ve Sanatkarlar odası, İnşaat mühendisleri odası,Makine mühendisleri odası,Elektrik mühendisleri odası,Harita mühendisleri odası ve Jeoloji mühendisleri odası Yalova temsilcilikleri  ile 18.05.2018 tarihinde yapılan yazışmalarda; İlgi konularda mesleki görev ve yetki düzenlemelerinin, kendi meslek kolu vasfı dışında kullanılmasına engel olunması ve mesleki etik-haksız rekabete yol açmaması için gerekli işyeri tabela ve reklam vb. düzenlemelerinin yapılması amacıyla üyelere bildirilmesi, talep edilmiştir.

İlgi yazı sonrası yapılan kontrollerde aykırılıkların giderilmediği görülmüştür. Yanıltıcı meslek faaliyet kolu ile çalışma sürdüren işyerleri, üyelerimizin iş gücü potansiyelini zayıflatmış ve ciddi ticari kayıplara yol açmıştır. Mesleki huzursuzluğa yer vermemek adına ilgi işyerlerine ,odamız olarak ;“Mesleğime dokunma!”uyarısında bulunuyoruz. En kısa sürede işyeri tabela ve reklamlarında revizyon yapmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

Yapılan uyarılara rağmen “Mimar,Mimari tasarım, Mimari Proje vb.” gibi meslek faaliyet kolu dışında çalışma sürdüren işyerleri ; SGK , Ticaret ve Sanayi odası, Esnaf ve Sanatkarlar odası, İnşaat mühendisleri odası,Makine mühendisleri odası,Elektrik mühendisleri odası,Harita mühendisleri odası ve Jeoloji mühendisleri odası dahil olmak üzere ilgi makamlarla yapılacak görüşmeler sonunda hukuksal mücadele ortamına taşınacaktır. Kamuoyuna duyurulur.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Savaş Dincer
Savaş Dincer - 11 ay Önce

Kesinlikle doğru bir mücadele,mimarların dışında hiçbir meslek mensubu mimari tasarım yapmamalı ve iş almamalıdır,herkes kendi diplomasında ki işi yapmalı aksi takdirde yasal yollardan çözülmeli ve halkımızda bu konuda bilgilendirilerek iş vermeleri önlenmelidir.